50 yıl hapsi isteniyor, Zarrab'ın kaldığı cezaevine konuldu

50 yıl hapsi isteniyor, Zarrab'ın kaldığı cezaevine konuldu
Halkbank'ın tutuklanan Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkında İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmek ve bankacılık sahtekârlığı...

Halkbank'ın tutuklanan Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkında İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmek ve bankacılık sahtekârlığı yaptığı gerekçesiyle 50 yıl hapis cezası isteniyor.

DÜNYA- Halkbank'tan konuya dair yapılan ilk açıklamada bankanın ve devletin ilgili birimlerinin konuyla ilgili gerekli çalışmayı başlattığı belirtildi ve ilerleyen süreçlerde kamuoyunun bilgilendirileceği kaydedildi.

FBI'ın isteği ile tutuklanan Atilla tutuklanmasının ardından tutuklu iş adamı Reza Zarrab'ın kaldığı cezaevine gönderildi.

 

Halkbank’ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’ın ABD’de devam eden davasıyla bağlantılı olarak FBI tarafından New York’ta gözaltına alındı. Atilla, aynı gün hakim karşısına çıkarılarak suçlamaları okunduktan sonra tutuklanarak Manhattan’da Zarrab’ın yattığı cezaevine konuldu.

Zarrab'ın yargılandığı davanın sanıklarından biri olarak tutuklanan Atilla'nın 50 yıl hapsi istenirken, Halkbank açıklamasında, "Konuyla ilgili olarak Bankamızca ve Devletimizin ilgili birimlerince gerekli çalışmalar başlatılmış olup, bilgi temin edildiğinde en kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bu itibarla, Bankamızın ve yetkili makamların verdiği bilgiler dışındaki spekülatif haber ve yorumlara itibar edilmemesini kamuoyunun bilgilerine sunarız" dedi.

İKİ SUÇTAN 50 YIL İSTENİYOR

Zarrab iddianamesini hazırlayan New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı’na sunulan FBI’ın 40 sayfalık suç duyurusunda, Atilla’nın 23 Mart günü ABD’ye giriş yaparken New York JFK Havalimanı Gümrük Muhafaza Memurları’nca sorgulandığı, bu sırada çalıştığı bankaya ait kartvizitini görevliye sunduğu belirtilirken, başsavcılığın hazırladığı iddianamede ise 27 Mart günü tutuklandığı belirtildi. Başsavcılık Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Atilla’nın bir toplantı için geldiği New York’tan 27 Mart günü ayrılırken havalimanında uçağa binerken yakalandığı kaydedildi. FBI ajanı Jennifer A. McReynolds tarafından savcılığa sunulan suç duyurusunda, Atilla hakkında, "İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmek ve bankacılık sahtekârlığı" suçlamaları yöneltildi. Mehmet Hakan Atilla’nın bu iki suçtan 50 yıl hapsi isteniyor.

ZARRAB’IN SUÇ ORTAĞI İDDİASI

Zarrab davasının ayrıntılarına yer verilen suç duyurusu dosyasında, Atilla’nın "Zarrab’ın suç ortağı" olduğu iddia edildi. Dosyada Atilla’nın, "Zarrab’ın Halkbank aracılığıyla ABD’nin İran’a karşı yürüttüğü yaptırımları delerek ABD finansal kurumları dahil olmak üzere uluslararası finans şebekelerine ulaşmasına yardımcı olduğu ve Zarrab’ın faaliyetlerini gizlediği" iddia edildi.  Zarrab ve Atilla’nın birlikte sahte banka evrakları düzenledikleri iddiası da dosyada yer aldı.

Öne Çıkanlar