AB Rusya’ya bağımlılığını azaltmaya çalışıyor

AB Rusya’ya bağımlılığını azaltmaya çalışıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Yeni boru hattının açılışında konuşan AB Komisyonu Başkanı, Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığını azaltmak için gerekli irade ve araçlara sahip olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Bulgaristan ile Yunanistan arasında inşa edilen yeni doğalgaz boru hattının açılışında konuştu. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen törende söz alan Von der Leyen, açılışı yapılan boru hattının Rusya’nın petrol ve doğalgaz rezervlerini şantaj ve tehdit aracı olarak kullanmasını önlemek için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Bölge ülkelerinin liderlerinin de katıldığı açılış toplantısında yaptığı konuşmada Von der Leyen şunları kaydetti:

"Bu boru hattı Avrupa’nın enerji güvenliği açısından içinde bulunduğu durumu değiştirecek. Bu proje özgürlük demek."

Von der Leyen sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bulgaristan da dahil olmak üzere Avrupa halkları Rusya’nın başlattığı savaşın sonuçlarını hissediyorlar. Ancak, bu tarz projeler sayesinde Avrupa bu kış yeterli gaza sahip olacak. Avrupa, Rusya’ya olan bağımlılıktan kurtulmak için ihtiyaç duyduğu her şey sahip. Bu bir siyasi irade meselesidir."

PROJENİN ÖNEMİ ARTTI

Temmuz ayında tamamlanan ve Avrupa Komisyonu’nun 250 milyon euroluk kaynak aktararak desteklediği projenin önemi, Moskova’nın Ukrayna savaşı başladığından beri yeraltı kaynaklarını bir silah olarak kullanmasıyla daha da artmış görünüyor. Ancak bu proje tek değil.

Geçtiğimiz cumartesi Polonya’nın kuzey batısını Danimarka’ya bağlayan ikinci bir boru hattı daha faaliyete alınmıştı. Hattın önümüzdeki yıl içinde tam kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Nisan ayında Polonya ve Bulgaristan’ın, Rusya’nın boru hatları için ödemelerin rubleyle yapılması talebini reddetmeleri üzerine kopma noktasına gelen ilişkiler, Ağustos ayında Bulgaristan’ın 70 Rus diplomatı sınırdışı etmesiyle daha da gerilmişti. (AP)