ABD basını: ABD, Kiev'e uzun menzilli ATACMS füzeleri verecek

ABD basını: ABD, Kiev'e uzun menzilli ATACMS füzeleri verecek
Yayınlanma:
A+ A-
ABD medyası, ABD Başkanı Joe Biden'ın Kiev'in devam eden karşı saldırısına yardımcı olmak için Ukrayna'ya gelişmiş uzun menzilli füzeler (ATACMS) vermeyi planladığını duyurdu. ABD ve Kiev'den henüz resmi doğrulama gelmedi.

Artı Gerçek - ABD medyası ABD'li yetkililere dayandırdıkları haberlerde, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'e Washington'ın Kiev'e ATACMS uzun menzilli füzeler sağlayacağını söylediğini aktardı.

NBC News ve The Wall Street Journal (WSJ) ismi açıklanmayan ABD'li yetkililerin Başkan Biden'ın Ukraynalı mevkidaşı Zelenskiy'e Kiev'in "az sayıda" ATACMS (Ordu Taktik Füze Sistemi) füzesi alacağını söylediğini aktardı. WSJ silahların önümüzdeki haftalarda gönderileceğini de ekledi. Bu arada Washington Post, görüşmelere aşina olan birkaç kişinin Ukrayna'nın tek bir savaş başlığı yerine misket bombalarıyla donatılmış ATACMS alacağını söylediğini aktardı. Amerikan medyasında çıkan haberleri ne ABD ne de Ukrayna resmi olarak doğruladı. Reuters haber ajansı da daha önce Biden yönetiminin Ukrayna'yaATACMS göndermeyi düşündüğünü duyurmuştu.

KİEV UZUN ZAMANDIR UZUN MENZİLLİ FÜZELERİ İSTİYORDU

Kiev yönetimi Rusya'nın kontrolü ele geçirdiği topraklarındaki ikmal hatlarına, hava üslerine ve demiryolu ağlarına saldırmak ve bunları bozmak için Biden yönetiminden defalarca yaklaşık 300 km menzile kadar çıkabilen Ordu Taktik Füze Sistemleri (ATACMS) istemişti. Ancak Zelenskiy'nin perşembe günü Biden ile görüşmek üzere Washington'a yaptığı ziyaret sırasında Beyaz Saray, Kiev'e 325 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıklasa da ATACMS konusunda herhangi bir karar duyurmamıştı.

Beyaz Saray ve Pentagon NBC'nin haberi hakkında yorum yapmayı reddetti. Pentagon "ATACMS ile ilgili olarak açıklayacak bir şeyimiz yok" ifadesini kullandı. Zelenskiy de ABD temasları sonrasında gittiği Kanada!nın başkenti Ottawa'da kendisine NBC haberi sorulduğunda doğrudan cevap vermedi ancak "ABD'nin Ukrayna'nın en büyük silah tedarikçisi olduğunu" belirtti. Zelenskiy, "Tüm farklı silah türlerini görüşüyoruz - uzun menzilli silahlar ve toplar, 155 mm kalibreli top mermileri, ardından hava savunma sistemleri.Kapsamlı bir görüşmemiz var ve (biz) ABD ile farklı düzeylerde çalışıyoruz" dedi.

ATACMS NEDİR?

ABD Ordusu'nun internet sitesinde ATACMS'lerin "düşmanın ikinci kademe kuvvetlerine derinlemesine saldırı" için tasarlandığı ve cephe hattının çok gerisindeki komuta ve kontrol merkezlerine, hava savunma sistemlerine ve lojistik alanlara saldırmak için kullanılabileceği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

    Öne Çıkanlar