ABD'den Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık yeni askeri yardım: 'İlk Abrams tankları Kiev'e teslim edilecek'

ABD'den Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık yeni askeri yardım: 'İlk Abrams tankları Kiev'e teslim edilecek'
Beyaz Saray'da Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşlen ABD Başkanı Biden Kiev hükümetine 325 milyon dolarlık yeni askeri yardımı duyurdu. Biden "Önümüzdeki hafta ilk ABD Abrams tankları Ukrayna'ya teslim edilecek" dedi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'e, bazı Cumhuriyetçi milletvekillerinin milyarlarca dolar daha yardım gönderilmesine karşı çıkmasına rağmen Rusya'yı püskürtmek için verdiği savaşa "ABD'nin güçlü desteğinin devam edeceği" konusunda güvence verdi.

'İLK ABD ABRAMS TANKLARI GELECEK HAFATA KİEV'E TESLİM EDİLECEK'

Biden ve Zelenskiy, Ukrayna liderinin Şubat 2022'de başlayan savaşa ABD desteğini güçlendirmek için yaptığı bir dizi görüşmenin bir parçası olarak Beyaz Saray Doğu Odası'nda bir savaş konseyi düzenledi. Biden, iki saat süren görüşmelerin ardından masaya uzanıp elini sıkmadan önce Zelenskiy'e "Sayın Başkan, yanınızdayız, yanınızda kalacağız" dedi. ABD'nin Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık yeni askeri yardımını duyuran Biden, paketin daha fazla mühimmat ve ekipman içerdiğini söyleyerek, "Önümüzdeki hafta ilk ABD Abrams tankları Ukrayna'ya teslim edilecek" ifadesini kullandı. ABD, Rusya'nın Şubat 2022'deki saldırısından bu yana Zelenskiy hükümetine y 113 milyar dolar civarında askeri ve insani yardım gönderdi.

Biden'ın yıl sonuna kadar Ukrayna'nın savunma ve insani yardım masraflarının karşılanmasına yardımcı olmak üzere 24 milyar dolarlık daha fazla Ukrayna fonu talebi, ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin bastırdığı bir bütçe kavgasına takılmış durumda. Muhalefetin üstesinden nasıl gelineceği sorusuna Biden, tek yolun ABD Kongresi'nin onayı olduğunu söyledi. "ABD Kongresi'nin sağduyusuna güveniyorum. Başka bir alternatif yok" dedi.

Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyan, adil ve kalıcı bir barışı destekledikleri mesajını yineleyen Biden, Rusya'nın barışa engel olduğunu ve istese savaşı bugün bitirebileceğini savundu. Biden, bunun yerine Rusya'nın, İran ve Kuzey Kore'den daha fazla silah almanın peşinde olduğunu söyledi.

ZELENSKİY 325 MİLYON DOLARLIK YENİ ASKERİ YARDIM İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Zelenskiy, silah ve hava savunma sistemlerinden oluşan 325 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketi için Biden'a teşekkür ederek "askerlerimiz şu anda tam olarak ihtiyacı olan şeylere sahip" dedi. Zelenskiy, Rusya'nın ablukası ve komşusu Polonya ile yaşanan gerginlikler karşısında Biden ile Ukrayna'dan tahıl ihracatını arttırmaya yönelik belirli adımlar üzerinde mutabık kaldıklarını söyledi.Ancak bu adımları detaylandırmadı. Ukrayna'nın savunma yeteneklerinin geliştirilmesi, kış döneminde hava savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi ve tahıl ihracatı gibi konularda belirli adımlar üzerinde anlaştıklarını bildiren Zelenskiy, barış formülü üzerinde de çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.

ZELENSKİY'NİN İLK KANADA ZİYARETİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ABD temaslarının ardından bugün yakın müttefiki Kanada'ya ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. Kanadalı bir hükümet yetkilisine göre, Rusya'ya karşı savaşta Kiev'in en sadık destekçilerinden biri olan Kanada, ziyaret sırasında Ukrayna'ya daha fazla silah göndereceğini açıklayacak.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau perşembe günü New York'ta gazetecilere yaptığı açıklamada "Kanada Ukrayna'yı gerektiği sürece desteklemeye devam edecek ve hukukun üstünlüğünü ve uluslararası kurallara dayalı düzeni savunmak için her zaman sağlam duracağız" dedi. Zelenskiy'nin Ottawa'da parlamentoya hitap etmesi ve ardından Trudeau ile birlikte bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar