Polonya, Zelenskiy'nin yorumları nedeniyle Ukrayna Büyükelçisini bakanlığa çağırdı

Polonya, Zelenskiy'nin yorumları nedeniyle Ukrayna Büyükelçisini bakanlığa çağırdı
Polonya, Ukrayna lideri Zelenskiy'nin BM'deki konuşmasında Polonya hakkındaki sözleri nedeniyle Ukraynalı elçiyi bakanlığa çağırdı. Ukrayna, tarım ürünleri ithalatına getirilen yasaklar nedeniyle Slovakya, Polonya ve Macaristan'a karşı dava açmıştı.

Artı Gerçek - Polonya Dışişleri Bakanlığı Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamalar nedeniyle Ukrayna Büyükelçisini bakanlığa çağırdı. Polonya, Slovakya ve Macaristan, Avrupa Komisyonu'nun beş ülkeye ( Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya) yönelik ithalat yasağını genişletmeme kararı almasının ardından geçen cuma günü, iç pazarlarını koruma ihtiyacını gerekçe göstererek Ukrayna'dan tahıl ithalatına kendi sınırlamalarını getirdiklerini açıklamıştı.

ZELENSKİY: DAYANIŞMAYI SİYASİ TİYATROYA ÇEVİRDİLER

Zelenskiy ise BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Rusya'nın Karadeniz tahıl girişimini baltaladığı şu günlerde bile gıda istikrarını sağlamak için çalışıyoruz. Umarım birçoğunuz bu çabalarımızda bize katılırsınız. Limanlarımızdan geçici bir deniz ihracat koridoru başlattık. Tahıl ihracatı için kara yollarını korumak için de çok çalışıyoruz. Avrupa'da bazılarının dayanışmayı siyasi bir tiyatroya dönüştürerek tahıl üzerinden gerilim filmi çektiklerini görmek endişe verici. Kendi rollerini oynuyor gibi görünseler de aslında Moskova'daki bir aktörün sahneye çıkmasına yardımcı oluyorlar" demişti.

Polonya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Dışişleri Bakan Yardımcısı Pawel Jablonski, Polonya tarafının, Devlet Başkanı Zelenskiy'nin dün BM Genel Kurulu'nda yaptığı ve bazı AB ülkelerinin Rusya'yı dolaylı olarak desteklerken dayanışma içindeymiş gibi davrandıklarını iddia ettiği açıklamalara karşı güçlü protestosunu iletti" dendi. Açıklamada ayrıca Jablonski'nin Büyükelçi Vasyl Zvarych'e "çok taraflı forumlarda Polonya'ya baskı yapmanın ya da uluslararası mahkemelere şikayette bulunmanın ülkelerimiz arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için uygun yöntemler olmadığını" söylediği belirtildi.

POLONYA BAŞBAKANI: KİEV ANLAŞMAZLIĞI TIRMANDIRIRSA DAHA FAZLA ÜTÜNÜ YASAKLARIZ

Dünya Ticaret Örgütü sözcüsü dün yaptığı açıklamada Ukrayna'nın bir ticari anlaşmazlıkta ilk adımı şikayette bulunarak attığını doğrulamıştı. Ancak sözcü, Kiev'in daha önce şikayetin Polonya, Slovakya ve Macaristan'ı hedef aldığını söylemesine rağmen ülkelerin adını vermemişti. Salı günü Ukrayna, tek taraflı yasaklarını kaldırmamaları halinde Polonya ve Macaristan'dan bazı malların ithalatına misilleme olarak sınırlama getireceğini de söylemişti. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise buna Kiev'in anlaşmazlığı tırmandırması halinde Varşova'nın daha fazla Ukrayna gıda ürününün ithalatını yasaklayabileceği yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar