ABD Başkanı Joe Biden'dan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange için 'af' sinyali

ABD Başkanı Joe Biden'dan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange için 'af' sinyali
ABD Başkanı Biden, ülkesinin savaş suçlarını ifşa eden WikiLeaks'in kurucusu Assange hakkındaki suçlamaların düşürülmesini değerlendirdiklerini söyledi. Açıklama, İngiltere'de yargılanan Assange'ın vatandaşı olduğu Avustralya'dan talep sonrasında yapıldı.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, Wikileaks sitesinin kurucusu olan Avustralya varandaşı Julian Assange hakkındaki "casusluk" suçlamalarının düşürülmesi ve Assange'ın ülkesine dönmesi yönündeki talebi değerlendirdiklerini açıkladı. Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida'yı ağırladığı sırada gazetecilerden gelen sorulara yanıt vererek "Avustralya'nın çağrısını değerlendirdiklerini" söyledi.

Assange'ın eşi Stella Assange da sosyal medya platformu X'te paylaştığı mesajında, Biden'ı etiketleyerek, "Doğru olanı yap, suçlamaları düşür" çağrısında bulundu. WikiŞeaks'in bugünkü yöneticisi Kristinn Hrafnsson ise ABD Başkanı'nın "iade girişimini durdurması için hâlâ çok geç olmadığını" dile getirerek, iade taleplerinin "siyasi motivasyonla" gündeme getirildiğini belirtti.

Avustralya parlamentosu, şubat ayında onayladığı bir kararla, Assange'ın ülkesine geri dönmesi çağrısını resmen ABD'ye ve İngiltere'ye iletmişti. Bu girişime Avustralya Başbakanı Anthony Albanese de destek vermiş, Assange'ın "artık ülkesine dönmesi gerektiğini" söylemişti. Albanese, parlamentoda yaptığı konuşmada "Assange hakkında insanların geniş bir yelpazede düşünceleri olabilir. Ancak bundan bağımsız olarak, bu durum sonsuza kadar devam edemez" demişti.

julian-assange2.jpg

Washington, İngiltere'de yargılanan 52 yaşındaki Assange'ın "gizli askeri bilgileri sızdırmak" suçlamasıyla ABD'ye iade edilmesini istiyordu. Assange ise söz konusu bilgilerin yayınlanmasının gazetecilik faaliyeti olduğunu vurgulayarak suçlamaları reddediyordu.

WIKILEAKS, SAVAŞ SUÇLARINI İFŞA ETTİ

Julian Assange, WikiLeaks sitesini 2006'da kurdu. WikiLeaks, bugüne kadar 10 milyondan fazla gizli belgeyi yayımladığını belirtiyor. Belgeler arasında ABD'nin savaş suçları, casusluk ve yolsuzlukla bağlantılı resmi raporlar da var. 2010'da ABD ordusuna ait bir helikopterden çekilen ve Irak'ın başkenti Bağdat'ta 18 sivilin öldürülüş anını gösterdiği belirtilen bir video da WikiLeaks'te yayınlanmıştı. Bu, WikiLeaks'in en çok ses getiren paylaşımlarından birisiydi.

ABD ordusunun eski istihbarat analisti Chelsea Manning'in sızdırdığı binlerce gizli belge de WikiLeaks'te yayımlandı. Bu belgelere göre ABD ordusu Afganistan savaşı sırasında yüzlerce sivili öldürmüş ancak bunlar resmi raporlara girmemişti.

2019'da ABD Adalet Bakanlığı sızıntıyı ülkenin "tarihindeki en büyük gizli bilgi ifşalarından biri" olarak tanımladı. ABD yetkililerinin avukatları, bilgilerin yayımlanmasının Afganistan ve Irak'ta adı geçen kişileri "ciddi zarar, işkence ve hatta ölüm riskiyle karşı karşıya bıraktığını" savundu.

Assange ise dosyaların ABD silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ciddi ihlalleri ortaya çıkardığını ve kendisine karşı açılan davanın siyasi amaçlı olduğunu vurguladı. Gizli bilgileri elde etmek amacıyla askeri veritabanlarına sızmak üzere komplo kurmakla suçlandı ve 18 suçtan yargılanmasına karar verildi. ABD yetkilileri, Assange'ın ABD'ye iade işlemlerini başlattı.

Avukatları suçlu bulunması halinde 175 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacağını ve cezaevinde öldürülebileceğini söylüyor. Ancak ABD hükümeti dört ila altı yıl arası bir hapis cezasının daha muhtemel olduğunu savunuyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar