ABD Başkanı Biden'ın yeni 'fantezisi': Dayımı yamyamlar yedi

ABD Başkanı Biden'ın yeni 'fantezisi': Dayımı yamyamlar yedi
Biden, 2. Dünya Savaşı'nda pilotluk yapan dayısının uçağının düşmesi sonucu ölümünü anlatırken "Kurtarılamadı, çünkü Yeni Gine'nin o bölgesinde gerçekten çok fazla yamyam vardı" dedi. ABD Savunma Bakanlığı açıklamasına göre uçak sadece okyanusa düştü.

Artı Gerçek - Şaşırtıcı söz ve hareketleriyle tanınan ABD Başkanı Joe Biden, bu kez dayısını yamyamların yediğini ima etti. Dünkü konuşmasında bu konuya iki kez değinen Biden, annesinin erkek kardeşi Ambrose J. Finnegan Jr'ın 2. Dünya Savaşı sırasında Yeni Gine yakınlarında uçağının düşmesinin ardından kalıntılarının ABD tarafından kurtarılamadığını, zira bölgede "bölgede çok fazla yamyam olduğunu" söyledi.

Biden'ın dayısının ölümüne ve yamyamlar tarafından yenmiş olması ihtimaline dair anlatısı, dünya çapında savaş esiri olan veya kaybolan Savunma Bakanlığı personelini bulup kurtarmakla görevli ABD Savunma Bakanlığı kurumu DPAA'nın resmi açıklamasından farklılık arz etti.

DPAA: UÇAK OKYANUSA DÜŞTÜ

Yamyamlardan söz etmeyen DPAA açıklamasına göre "Finnegan'ın A-20 Havoc uçağı, bilinmeyen nedenlerden dolayı Yeni Gine kıyısı açıklarında okyanusa inişe geçti, ama iki motorda da sorun çıkması sonucu burun üstü çakıldı, kurtarmaya giden ekip uçaktaki 4 kişiden sadece birini kurtarabildi, (Biden'ın dayısı dahil) diğer 3 kişiyi bir daha gören olmadı ve bunlar ölü ilan edildi".

Dün Pittsburgh'daki Birleşik Çelik İşçileri Genel Merkezi'nde konuşan ABD Başkanı, "Dayım Ambrose, ona Bosie diyorlardı, Ordu Hava Kuvvetlerine katıldı, tek motorlu uçakları savaş bölgeleri üzerinde keşif amacıyla uçururdu. Ve Yeni Gine'de vuruldu ve cesedi asla bulunamadı, çünkü Yeni Gine'nin o bölgesinde -gerçekten- çok fazla yamyam vardı" dedi.

Biden, önceki saatlerde Scranton'daki gaziler anıtını ziyaret edip burada adı geçen dayısına saygılarını sunarken de aynı hikayeyi anlattı.

YENİ GİNE'DE YAMYAMLIĞA DAİR BELGELER VAR

20. yüzyılın ikinci yarısından beri Yeni Gine'den zaman zaman yamyamlığa dair haberler geldi.

ASKERLERİ ÖVERKEN GAF YAPTI

Resmi açıklama ile Biden'ın anlatısı arasındaki farklarla ilgili sorular üzerine Beyaz Saray Basın Sözcüsü Yardımcısı Andrew Bates, şu açıklamayı yaptı:

"Başkan, 'savaşa gönderdiğimiz kişileri donatma ve eve döndüklerinde onlara ve ailelerine göz kulak olma yönündeki kutsal bağlılığımızı' yerine getirmeyi savunma bağlamında dayısının hikayesini vurguladı. Bu vesileyle Amerikalı gaziler için söylenebilecek en son şeyin onlardan 'enayiler' ya da 'kaybedenler' diye söz etmek olduğunu yineledi."

Beyaz Saray, ABD Başkanı'nın "yamyamların dayısının kalıntılarının kurtarılmasını engellediği" iddiasına değinmedi.

TRUMP'I ELEŞTİRMEYE ÇALIŞIRKEN

81 yaşındaki Biden, bazı sözlerini, 2020 tarihli bir haberde "savaşta öldürülen ABD askerlerini küçümsediği ve gazileri onurlandıran bir töreni es geçtiği" iddia edilen önceki Başkan ve bu yılki seçimde rakibi Donald Trump'ı eleştirirken sarf etti. (CNN, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar