ABD'de yine polis şiddeti: Defalarca yumrukladılar, başını kaldırıma vurdular

ABD'de yine polis şiddeti: Defalarca yumrukladılar, başını kaldırıma vurdular
ABD'nin Arkansas eyaletinde 3 kanun görevlisinin gözaltına alınan kişiye uyguladıkları şiddet çevredekilerce görüntülendi. Olay sonrası iki şerif yardımcısı ve bir polis memuru açığa alındı.

ABD'nin Arkansas eyaletinin Crawford County bölgesinde yaşanan olayda 27 yaşındaki Randall Worcester adlı kişi gözaltında üç polisin şiddetine uğradı.

Görgü tanıkları tarafından çekilen görüntülerde Crawford County şerif yardımcılarından biri yere yatırılan Worchester'ın başına defalarca vuruyor. Bir süre sonra şüphelinin kafasını kaldırıma çarpıyor.

Diğer şerif yardımcısının da defalarca diziyle genç adama vurduğu görülürken Mulbery kentinde görevli polis memuru kendini darbelere karşı korumaya çalışan Worchester'ı yerde sabit halde tutumaya çalışıyor. 

 

Sosyal medyada milyonlarca kişinin izlediği ve tepki gösterdiği olayın ardından 3 kanun görevlisinin açığa alındığı duyuruldu. 

Polis, gözaltına alınan Worcester'ın pazar günü bir dükkanda çevredekileri tehdit ettiğini, kendisine müdahale eden şerif yardımcılarından birini yere iterek düşürdüğünü ileri sürdü. Genç adama terörizm tehdidi, gözaltına direnme ve diğer saldırı suçlamalarının yöneltileceği açıklandı.

Görüntülerin tepki çekmesinin ardından Crawford Şerifi Jimmy Damante iki yardımcısının açığa alındığını ve Arkansa Eyalet Polisi'nin ve kendi ofisinin ayrı ayrı soruşturma başlatacağını açıkladı.

Mulberry Şehir Polisi Emniyet Müdürü Shaannon Gregory de olaya karışan polis görevlisinin  soruşturma sonlanana kadar açığa alındığını duyurdu. 

Arkansas Valisi Asa Hutchinson ayrı bir açıklama yaparak yaşananların soruşturulacağını söyledi.

GEORGE FLOYD TEPKİSİ

Twitter'da yaşananlara tepki gösteren bir kullanıcı ise  2020'de ABD'de ve dünyada kitlesel eylemlere yola açan siyahi George Floyd'un polis tarafından dakikalarca boynuna bastırılarak öldürülmesini hatırlatarak çevredekiler görüntü kaydı almasaydı polislerin açığa alınıp alınmayacağı sorusunu sordu.

ABD'de siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölümüyle başlayan ve haftalar süren protestoların beraberinde getirdiği küresel hareket ile değişim vaatlerinin üzerinden iki yıl geçti ama sistematik ırkçılığa karşı gerçek değişim, vaatler kadar hızlı olmadı.

George Floyd'un, 25 Mayıs 2020'de Minneapolis'te gözaltı sırasında, 9 dakika 28 saniye boyunca "anne" ve "nefes alamıyorum" sözleriyle beyaz bir polisin dizinin altında can çekişmesi hafızalara kazındı.

ABD, Floyd'un ölümüyle çığ gibi büyüyen ve ülke geneline yayılan, hatta ülke sınırlarının aşan protestolarla tarihinin en büyük toplumsal olaylarından birini yaşadı.

Floyd'un hayatını kaybetmeden önceki "Nefes alamıyorum" sözleri, "Black Lives Matter" (Siyahların Hayatı Değerlidir) hareketinin sloganı haline gelirken, ABD'de yıllardır devam eden sistematik ırkçılık tartışmalarını da yeniden alevlendirdi.

POLİS ŞİDDETİ SONUCU ÖLENLERİN SAYISI SON İKİ YILDA ARTTI

Floyd'un ölümünün ardından gündeme gelen polis reformları ve sistematik ırkçılığa karşı değişim yerel düzeyde kalırken, ülke genelinde beklenen değişim ve ırksal adalet tam anlamıyla sağlanamadı.

George Floyd polis reformu yasası ise ABD Temsilciler Meclisinden geçse de Senato'da takıldı ve ülke genelinde federal polis reformu yasası başarısız oldu.

Polis şiddetini belgeleyen "mappingpoliceviolence.org" web sitesine göre, 2021'de polis şiddeti sonucu ölümler önceki yıllara göre artış gösterdi ve 1144 kişi polis şiddeti sonucu öldü.

2020'de polis şiddeti sonucu ölenlerin sayısı 1132, 2019'da ise 1096 olarak kayıtlara geçti.

Siyahilerin öldürülme olasılığının beyazlara göre 3 kat daha fazla olduğu ABD'de, 2020'den beri 549 siyahi Amerikalı polis şiddeti sonucu hayatını kaybetti.

Öne Çıkanlar