ABD'de sayımın devam ettiği beş eyalette son durum

ABD'de sayımın devam ettiği beş eyalette son durum
ABD tarihininin en çekişmeli geçen seçimlerde kimin başkan olacağı hala sayımın devam ettiği beş eyaletin sonucuna bağlı. Bu eyaletlerde de seçim yarışı hala başa baş ilerliyor.

ABD seçimlerinde şu an için Demokrat aday Joe Biden'ın 264, Başkan Donald Trump'ın ise 214 delegesi bulunuyor. Amerikan seçim sistemine göre, 270 delegeye ulaşan aday, ülkenin yeni başkanı olacak.

Ancak seçimler, başta 20 delegesi bulunan Pensilvanya olmak üzere oy sayımının sürdüğü beş kritik eyalette düğümlenmiş durumda. Trump bu eyaletlerin birçoğu önde ancak Biden arayı düzenli olarak kapatıyor. Şu an Biden'ın hanesinde görünen Arizona'da ise Trump'ın sürpriz yapabileceği konuşuluyor.PENSİLVANYA'DA FARK 200 BİNİN ALTINA İNDİ

20 delegesi bulunan eyalette, oyların yüzde 89'u sayıldı. Şu an için Trump yüzde 50,7, Biden yüzde 48,1'de seyrediyor. Ancak Pennsylvania'nın özelliği, daha çok Demokratlardan gelen posta yoluyla kullanılan oyların çok fazla olması. Biden dün 700 binin üzerinde seyreden oy farkını, bugün 164 bine indirmiş durumda. Trump cephesi eyaletteki oy sayımının durdurulması için dava açtı; Demokratlar eyaleti kazanabileceklerini düşünüyor.

GEORGIA'DA BIDEN ARAYI KAPATIYOR

16 delegesi bulunan eyalette ve oyların oyların yüzde 95’inin sayıldığı eyalette Trump önde gidiyor. ABD Başkanı yüzde 49,7, Biden yüzde 49,1 oranında. Tarihsel olarak Cumhuriyetçi eğilimli eyalet, son yıllarda siyah nüfusun artmasıyla çekişmeli bir hale geldi. Uzmanlar, Biden'ın posta oylarının sayılmasıyla arayı kapattığını, burada az farkla olsa öne geçebileceğini söylüyor. Şu an oy farkı Trump lehine 22 bin civarında.

KUZEY CAROLINA'DA TRUMP ÖNDE

15 delegesi bulunan bu eyalette oyların yüzde 95’i sayıldı; Trump yüzde 50,1 ile önde. Biden'ın oranu yüzde 48,7. Oy farkı Trump lehine 76 binin üzerinde. ABD Başkanı'nın bu eyaleti kazanması öngörülüyor.

ARIZONA DÖNER Mİ?

11 delegeli eyalette Trump arayı kapatmaya başladı. Arizona'da şu an için oyların yüzde 86’sı sayıldı; Biden yüzde 50,7, Trump yüzde 47,9 oranında.

WISCONSIN ŞU AN BIDEN'IN HANESİNDE

10 delegeli bu eyalette de, Arizona gibi sonuçların son anda değişebileceği konuşuluyor. Wisconsin'de oyların yüzde 99’u sayıldı. Biden yüzde 49,4, Trump yüzde 48,8. Aradaki oy farkı 20 binin biraz üzerinde.

NEVADA HÂLÂ NET DEĞİL

6 delegesi bulunan Nevada'da oyların yüzde 86’sı sayıldı. Biden yüzde 49,3, Trump yüzde 48,7. Henüz sayılmayan oyların kentlerden gelecek olması nedeniyle Biden'ın kazanacağı öngörülse de, şu an için aradaki fark sadece 7 bin 600 oy civarlarında.

ALASKA'DA TRUMP ÖNDE

3 delegesi bulunan Alaska'da oyların yüzde 56’sı sayıldı. Trump yüzde 62,9, Biden yüzde 33. Alaska geleneksel olarak Cumhuriyetçilere oy veriyor, dolayısıyla bu eyaletin delegeleri 'kafadan' Trump'a yazılabilir.

HANGİ ADAY NASIL KAZANABİLİR?

"Seçimi kazanacağımızdan umutluyum" diyen Biden'ın, ilk senaryosu mevcut tablonun üzerine sadece Nevada'yı ekleyerek -ve Arizona'yı kaptırmayarak- 270 delegeye ulaşmak. Biden'ın ekibi, tüm oyların sorunsuz bir şekilde sayılabilmesi halinde Pensilvanya'yı da kazanabileceklerini düşünüyor. Eğer Arizona son anda renk değiştirirse ve Georgia ile Kuzey Carolina Trump'ta kalırsa, Biden'ın Pensilvanya'yı kazanması şart.

Şu an delege sayısı 214'te görünen Trump'ın ise Biden'dan çok daha fazla delege toplaması gerekiyor. Zira sadece Georgia, Kuzey Carolina ve Alaska'yı kazanmak Trump'a yetmiyor. ABD Başkanı'nın, şu an Biden'ın önde gittiği yerlerde kaybetmemesi halinde, Pennsylvania'yı kazanması şart.

Ancak Arizona renk değiştirirse, Trump'ın Pensilvanya'yı almadan diğer eyaletlerle kılpayı kazanması da ihtimal dahilinde. Dolayısıyla önümüzdeki saatlerde gözler bu iki eyalette olacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar