ABD’den 'Kuzey Suriye' açıklaması

ABD’den 'Kuzey Suriye' açıklaması
ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye sınırında güvenliğin artırılmasına yönelik ayrıntılı tekliflerinin ele alındığı kaydedildi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Ankara temaslarının ardından ABD Büyükelçiliği’nden açıklama geldi. Elçiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, iki ülke heyetlerinin pazartesi günü düzenledikleri Suriye hakkında 5.Üst Düzey Çalışma Grubu toplantısında Minbiç Yol Haritası’nda somut ve hızlı adımlar atılması hakkında mutabakata varıldığı duyuruldu.

 

 

Görüşmelerde, başta kuzeydoğu bölgesi olmak üzere Suriye konusunun geniş kapsamlı olarak değerlendirildiği, tarafların Münbiç yol Haritası konusunda hızlı ve somut ilerleme sağlamayı taahhüt ettiği, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye sınırında güvenliğin artırılmasına yönelik ayrıntılı tekliflerinin ele alındığı kaydedildi.

'SURİYE SINIRINDA GÜVENLİĞİN ARTTIRILMASINA YÖNELİK TEKLİFLERİ ELE ALDIK'

ABD ve Türkiye’nin Suriye ile ilgili ortak endişelerine ilişkin görüş alış verişinde bulunmaya devam ettiğinin belirtildiği açıklamanın tamamı şöyle:

"Suriye Özel Temsilcisi ve IŞİD ile Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Elçisi Büyükelçi James Jeffrey, 22-24 Temmuz tarihlerinde Ankara’ya yaptığı ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın da aralarında bulunduğu üst düzey Türk yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirmiştir.

Büyükelçi Jeffrey, Pazartesi günü çeşitli kurumların temsilcilerinden oluşan ABD heyetine başkanlık etmiş ve Yüksek Düzeyli Suriye Çalışma Grubu toplantısı çerçevesinde Türk muhataplarıyla görüşmüştür. Bu toplantı, geçtiğimiz yaz tesis edilen Yüksek Düzeyli Çalışma Grubu’nun bugüne kadar gerçekleştirdiği beşinci toplantı olmuştur. Söz konusu toplantıda Suriye konusu geniş kapsamlı olarak değerlendirilmiş; özellikle de kuzeydoğu Suriye konusu ele alınmıştır. Taraflar, Münbiç Yol Haritası konusunda hızlı ve somut ilerleme sağlamayı taahhüt etmişler; Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye sınırında güvenliğin artırılmasına yönelik ayrıntılı teklifleri ele almışlardır.

Görüşmeler samimi, olumlu ve verimli geçmiştir. ABD ve Türkiye, Suriye ile ilgili ortak endişelerine ilişkin görüş alışverişinde bulunmaya devam etmektedir. Bu görüşmelerin, askeri yetkililer arasındaki istişareler de dahil olmak üzere, bundan sonra da sürdürülmesini arzu ediyoruz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar