ABD'de Türkiye'ye F-35 sevkiyatına karşı tasarı

ABD'de Türkiye'ye F-35 sevkiyatına karşı tasarı
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 21:54
A+ A-
ABD'li senatörler, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye sevkiyatını engellemek için bir tasarı hazırladı. Gerekçe: Erdoğan yönetiminin hukuku hiçe sayması

DÜNYA - ABD'li üç Cumhuriyetçi Senatör, James Lankford, Thom Tillis ve Demokrat Jeanne Shaheen Türkiye'nin ABD'den ısmarladığı F-35 müşterek saldırı uçaklarının teslimatını engellemek için bir tasarı hazırladı.

Senatörler tekliflerine gerekçe olarak "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın pervasız yönetimi ve kanunun üstünlüğü ilkelerini hiçe sayması" gösterildi. Senatör Lankford yazılı açıklamasında "Türkiye'nin stratejik kararları maalesef giderek daha fazla ABD çizgisinin dışına çıkıyor ve zaman zaman ABD'nin çıkarlarına ters düşüyor. Bu faktörler hassas F35'in ileri teknolojisinin Erdoğan rejimine teslimatını giderek daha fazla riskli hale getiriyor" dedi.

Senatör James Lankford, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda da benzer ifadeleri kullandı. Lankford, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hukuk devletini hiçe sayması tehlikeli. Senatör Tillis ve Senatör Shaheen ile birlikte Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının sevkiyatının engellenmesi için bir tasarıyı tanıttık. Bu teknolojiyi Erdoğan'ın eline vermek son derece riskli" dedi.

PAPAZ BRUNSON'UN DURUMU

Landford, Tillis ve Shabeen, İzmir'deki Diriliş Kilisesi papazı ABD'li Andrew Craig Brunson'ın Türkiye'de yaklaşık 16 aydır tutuklu bulunmasından dolayı duydukları kaygı da dile getirdi. Senatör Shaheen, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD üzerinde baskı kurmaya çalışmak için suçsuz bir Amerikalı rehin alarak, hapsetmesi korkunç ve hukuk dışı" şeklinde konuştu.

"Askeri ve siyasi casusluk" ve "terör örgütü adına suç işlemek" ile suçlanan papaz Brunson'un yargılanmasına Nisan ayının ortasında başlanmıştı.

ABD'li senatörlerin bu adımına henüz Türkiye'den bir yanıtı gelmedi.

TÜRKİYE 100 ADET UÇAK ALACAK

Türkiye, ileri teknoloji ile üretilen, radara yakalanmama özelliği bulunan 100 adet F-35 tipi savaş uçağı satın almayı planlıyor. Türk firmaların da katılımıyla üretilen F-35'lerin bir yıl içinde sevkiyatının yapılması bekleniyordu.

Hazırlanan yasa tasarısı Türkiye'ye bu sevkiyatın yapılmasında kısıtlamalar getirebileceği gibi Ankara'ya bu uçakların kullanımı için gereken teknik bilgi ve verilerin aktarılmasını engelleyebileceği belirtiliyor.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Mart sonunda yaptığı açıklamada Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sistemlerinin ABD ile yapılan F-35 savaş uçakları alışverişini etkilemeyeceğini söylemişti. (HABER MERKEZİ)