ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Netanyahu ve Abbas ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Netanyahu ve Abbas ile görüştü
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Kudüs'te İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve İsrail'in Savaş Kabinesi ile Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir araya geldi. Blinken her iki liderle görüşmesinde de sivillerin korunması vurgusu yaptı.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanlığı, Orta Doğu turu kapsamında İsrail'e gelen Dişişleri Bakanı Antony Blinken'ın İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savaş Kabinesi ile görüşmesine ilişkin açıklama yayımladı.

Açıklamaya göre Blinken, ABD'nin İsrail'in "uluslararası hukuka uygun olarak kendisini savunma hakkına sahip olmasını" desteklediğini" ifade ederek, Gazze'nin güneyine gerçekleşecek herhangi bir askeri operasyon öncesi buradaki sivillerin korunması ve ihtiyaçlarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Blinken, Savaş Kabinesi toplantısı öncesi Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile de bir araya gelmiş ve burada yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nde izlenecek yol haritası hakkında İsrail hükümetiyle ayrıntılı görüşmelere devam edeceklerini belirtmişti.

Netanyahu, görüşme öncesi Blinken'ın da katıldığı Savaş Kabinesi toplantısında abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarda "bir sonraki aşamayı" görüşmek istediğini belirtmişti.

MAHMUD ABBAS İLE DE GÖRÜŞTÜ

Yine ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Blinken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Batı Şeria'nın Ramallah kentinde görüştü.

aa-20231130-33068486-33068484-abd-disisleri-bakani-blinken-filistin-devlet-baskani-abbas-ile-gorustu.jpg

SİVİLLERE YÖNELİK ŞİDDETİ KINADI

Görüşmede, Gazze'ye insani yardım ulaştırılmasını hızlandırmaya yönelik sürdürülen çabaları ele alan Blinken, Batı Şeria'da Filistinli sivillere yönelik aşırılık yanlısı şiddeti kınadığını ve sorumluların hesap vermesinde ısrarcı olmaya devam edeceğini söyledi.

İkili, Batı Şeria'daki Filistinlilerin güvenlik ve özgürlüklerinin arttırılmasına yönelik tedbirlere duyulan acil ihtiyacı da dile getirdi.

Blinken ayrıca, ABD'nin bir Filistin devleti kurulması konusunda somut adımlar atmaya kararlı olduğunu söyledi.

Bakan Blinken, bugün, Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir araya gelmiş ve Gazze Şeridi'nde izlenecek yol haritası hakkında İsrail hükümetiyle ayrıntılı görüşmelere devam edeceklerini belirtmişti. (AA)

Öne Çıkanlar