ABD, IKBY ile Irak hükümetinin 'yapıcı diyaloğundan' memnun

ABD, IKBY ile Irak hükümetinin 'yapıcı diyaloğundan' memnun
Yayınlanma:
A+ A-
Beyaz Saray, Irak merkezi hükümeti ile IKBY arasında bütçe sorunu konusunda yaşanan gelişmelerin ardından taraflar arasındaki "yapıcı diyalogdan" memnun olduğunu duyurdu. Federal hükümet, IKBY'ye 3 aylık memur maaşlarını borç olarak ödeme kararı almıştı.

Artı Gerçek - ABD, Irak Federal Hükümeti ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında geçen hafta gerçekleşen "yapıcı diyaloğu" memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından yapılan yazılı açıklamada, iki taraf arasında Irak anayasasına uygun şekilde çözüm bekleyen meselelerin çözüme kavuşturulmasını amaçlayan yapıcı diyalogdan memnun oldukları belirtildi.

'IRAK- TÜRKİYE BORU HATTININ EN KISA SÜREDE AÇILMASI İÇİ TARAFLARLA ÇALIŞIYORUZ'

ABD'nin, memurların maaşlarını alabilmelerine yardımcı olma ve ekonomik büyümeyi teşvik etme amacıyla Irak merkezi hükümetinin IKBY'ye "ek fon sağlama kararından" memnun olduğu ifade edilen açıklamada, "Irak-Türkiye boru hattının mümkün olan en kısa sürede yeniden açılması için ilgili tüm taraflarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" ifadesine de yer verildi.

Türkiye, Paris merkezli tahkim mahkemesinin “Bağdat’ın onayı olmadan” Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden petrol taşıması nedeniyle Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödemesine karar vermesinin ardından Mart ayında boru hattından akışı durdurmuştu.

IKBY'E ÜÇ AYLIK MEMUR MAAŞLARI BORÇ OLARAK ÖDENECEK

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, 14 Eylül’de Bağdat’ta Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ve bazı siyasi liderlerle bütçe sorununu görüşmüştü. Irak merkezi hükümeti de 17 Eylül'de IKBY'ye 3 aylık memur maaşlarını borç olarak ödeme kararı almıştı.

Irak Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bağdat, bu aydan itibaren IKBY’ye 3 aylık memur ve emekli maaşını “borç” olarak gönderecek. Buna göre, Maliye Bakanlığı, üç devlet bankasından alıp IKBY’ye borç olarak tahsis ettiği 2 trilyon 100 milyon dinardan 3 ay (Eylül, Ekim, Aralık) olmak üzere her ay 700 milyar dinar gönderecek. Irak Maliye Bakanlığı, söz konusu bankaların verdiği borcu ise IKBY’nin 2023 bütçesindeki payından düşürecek. Açıklamaya göre, IKBY’nin 2023 bütçesindeki payının söz konusu borcun ödenmesine yetmemesi halinde ise bu, IKBY’nin 2024 bütçe payı ve başka ayrıcalıklarından düşürülecek.

Irak merkezi yönetim ve IKBY Mali Denetleme Kurumu da, 30 gün içerisinde IKBY’deki memurlar, sosyal yardım ve emekli maaşı alanların gerçek sayısını ve maaş miktarını inceleyerek Maliye Bakanlığına teslim edecek. IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, heyet olarak Bağdat’taki yetkililere IKBY memur maaşlarının ödenmesi için iki öneri sunduklarını ifade etmiş "Birisi kısa diğeri de uzun vadeli öneriler. Uzun vadeli önerimiz bazı yasaların çıkarılmasını ve kanunların düzeltilmesini gerektirecek. Bunların üzerinde çalışacağız." demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar