ABD ile AB'den İsrail'i 'teskin' için İran'a yeni yaptırım

ABD ile AB'den İsrail'i 'teskin' için İran'a yeni yaptırım
İsrail'in İran'ın meşru müdafaa saldırısına yanıtını nasıl ve ne zaman vereceğine dair perde arkasında tartışmalar devam ederken, ABD ile AB Tahran'a yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlandıklarını açıkladı. Bunun İsrail'i ne kadar teskin edeceği meçhul.

Artı Gerçek - İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesine hava saldırısı düzenleyip Devrim Muhafızları komutanlarını öldürmesiyle ilgili BM Güvenlik Konseyi'nin kınamasını bile engelleyerek Tahran'ı İsrail'e insansız hava aracı ve füze misillemesine mecbur bırakan ABD ile Avrupalı müttefikleri, şimdi de İsrail'i teskin için İran'a yeni yaptırım hazırlığında.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Joe Biden'ın Kongre üyeleri, ABD'nin müttefikleri ve partnerleriyle İran'a kapsamlı cevap verilmesini koordine ettiğini duyurdu.

İLK HEDEF İRAN'IN FÜZE VE İNSANSIZ HAVA ARACI PROGRAMLARI

Bu kapsamda İran'a yeni yaptırım işareti veren Sullivan, "ABD, gelecek günlerde İran'ın füze ve insansız hava aracı programlarına yeni yaptırımlar uygulayacak. Cezai tedbirler aynı zamanda Devrim Muhafızlarını destekleyen kuruluşları ve İran Savunma Bakanlığı'nı da hedef alacak. Washington, müttefiklerinden de aynı önlemleri almasını bekliyor" dedi.

YELLEN: İRAN'IN PETROL İHRACATINI HEDEF ALABİLİRİZ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yeni İran yaptırımlarıyla ilgili gelecek günlerde harekete geçilmesini beklediğini söyledi.

"İran'ın terörizmi finanse etmesini engellemek için tüm seçeneklerin masada olduğundan" söz eden Yellen, "İran'ın petrol ihracatı hedef alabileceğimiz olası bir alan. Açıkçası, İran bir miktar petrol ihraç etmeye devam ediyor. Yapabileceğimiz daha çok şey olabilir" dedi.

YAPTIRIM UYGULANMAYAN KİŞİ-KURULUŞ KALDI MI?

Yellen, ABD'nin İran'ı tecrit etmek, İran'ın vekil gruplarını finanse etme ve Rusya'nın Ukrayna'daki savaşını destekleme kabiliyetini sekteye uğratmak için zaten mali yaptırımlar uyguladığını, buna 500'den fazla kişi ve kuruluşun hedef alınmasının da dahil olduğunu hatırlattı.

Mevcut Amerikan yaptırımları neredeyse İran'la tüm ticareti yasaklarken, Washington'ın Kolektif Batı cephesi dışındaki ülkeleri kendi yaptırımlarına uymaya zorlama çabası, bugüne dek İran ve Rusya örneklerinde başarılı olamadı.

AB'DE İRAN'IN DİRENİŞ'E TEDARİKİNİ ENGELLEME ÖNERİSİ

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bloğun bu konu üzerinde çalıştığını duyurdu.

Borrell, bir dizi AB üyesinin, İran'ın Rusya'ya insansız hava aracı tedarikini engellemeyi amaçlayan yaptırım rejiminin, İran'ın füze temini ve Ortadoğu'daki vekillerine teslimatını kapsayacak şekilde genişletilmesini önerdiğini söyledi.

Almanya, Fransa ve diğer birçok AB üyesi, bu öneriye destek açıkladı.

DEVRİM MUHAFIZLARI AB AÇISINDAN SORU İŞARETİ

Kendisinin de desteklediği önerinin AB toplantılarında tartışılacağını belirten Borrell, bazı AB üyelerinin Devrim Muhafızları'na yaptırım uygulanması olasılığını da gündeme getirdiğini, ancak Devrim Muhafızları'nın terör faaliyetlerine karıştığının saptanması durumunda terör örgütü olarak tanımlanabileceğini, AB'nin böyle bir durumdan haberi olmadığını, ancak AB'nin diplomatik servisinden konuyu tekrar incelemesini isteyeceğini söyledi.

İSRAİL'İN YAPTIRIM TALEPLERİ

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi İran saldırısının cevapsız kalmayacağını söylemiş, Savaş Kabinesi'nden bu yönde karar çıkmıştı.

İran füze programına ilişkin BM yaptırımları nükleer anlaşma kapsamında ekim ayında sona ermişken, İsrail, müttefiklerini Tahran'ın füze programına yaptırım uygulamaya çağırdı. Ama zaten ABD ile AB, Britanya gibi müttefikleri, tek taraflı olarak sürdürdükleri İran yaptırımlarını yenilerini ekleyerek katmerlendiriyor.

İsrail, müttefiklerini Devrim Muhafızlarını terör örgütü olarak tanımlamaya da çağırdı. Bunu daha önce ABD gerçekleştirmişti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar