ABD ile İsrail arasında 'İran'ı bırak, Refah'ı al' anlaşması: İsrail Başbakanlığı 'Refah'a girme tarihini belirledik' dedi

ABD ile İsrail arasında 'İran'ı bırak, Refah'ı al' anlaşması: İsrail Başbakanlığı 'Refah'a girme tarihini belirledik' dedi
Katar medyasına göre Biden yönetimi, İsrail'in İran'a büyük bir karşı saldırı düzenlememesi karşılığında Refah'a kara harekatı yapmasını onayladı. Beyaz Saray haberi yalanladı. Ama İsrail ordusu, Refah saldırısına hazırlık havasına girdi.

Artı Gerçek - İsrail'in 7 aydır saldırdığı Gazze Şeridi'nde öldürdüğü Filistinli sayısı 34 bine dayanırken, İsrail'in İran'la tırmanmayı frenlenmesi karşılığı 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı en güneyde, Mısır sınırındaki Refah'a kara harekatı düzenlemesine yeşil ışık yakıldığı öne sürüldü.

Londra merkezli Katar gazetesi Al Araby Al Jadeed (İngilizce kolu The New Arab) Joe Biden yönetiminin, Benyamin Netanyahu hükümetinin İran'a büyük bir karşı saldırı düzenlememesi karşılığında Refah'a kara harekatı yapmasını onayladığını yazdı. Washington iddiayı yalanladı.

'NETANYAHU ABD'NİN ONAYINI ALMAYI BAŞARDI'

Araby'ye konuşan adı açıklanmayan üst düzey bir yetkili, "Başbakan Benyamin Netanyahu, İran'a geniş çaplı askeri operasyonla karşılık vermekten kaçınma karşılığı Refah'a kara harekatı düzenlemek için ABD'nin onayını almayı başardı" dedi.

GAZZE ŞERİDİ-MISIR SINIRINA HAVA SALDIRILARI YOĞUNLAŞTI

"İsrail'in İran'a karşılık vereceği söylemi, Amerikan yönetiminin arzularıyla çeliştiği gibi İran saldırısını püskürtme ve başarısını engellemede ABD'nin büyük rol oynadığı iddiaları göz önüne alındığında, gerçekçi de değil" değerlendirmesini yapan yetkili, İsrail ordusunun dün gece Gazze Şeridi-Mısır sınırı yakınındaki [Refah] pek çok bölgeye hava saldırıları düzenlediğine dikkat çekti. Mısır sınırına bitişik Philadelphia Koridoru'na yönelik saldırıların bazılarının gerçekleştirilmesinden önce Mısırlı yetkililere bilgi verildiğini aktardı.

MISIR ORDUSU GAZZE SINIRINDA TEYAKKUZDA

Habere göre Mısır, "Refah'ta İsrail kara harekatı senaryosuyla başa çıkma planının parçası olarak, Gazze ile 14 kilometrelik sınır şeridi boyunca Sina'nın kuzeyinde konuşlanmış kuvvetlerini tam hazırlıklı duruma geçirdi".

'ŞİMDİLİK MISIR İSRAİL'E YEŞİL IŞIK YAKMADI'

İsrail'in potansiyel kara harekatı hakkında konuşan Mısırlı hukuk profesörü Dr. Ayman Salama, askeri durumdaki herhangi bir değişikliğin Mısır'ın onayını gerektirdiğini söyledi. Salama, aksi takdirde "İsrail, doğrudan tehdit durumlarında acil güvenlik ihtiyaçları bahanesiyle Mısır sınırında tampon bölge kuramayacak veya iki ülke arasındaki barış anlaşmasının ek güvenlik maddesini değiştiremeyecek" dedi.

Mısırlı askeri yetkililer, daha önceki açıklamalarında, "tüm senaryolara hazır olduklarını ve herhangi bir sınır kapısının kapatılmasından önce İsrail'in Refah kentindeki sivil nüfusu uygun şekilde tahliye etmesi gerektiğini" söylemişti.

BEYAZ SARAY: BU KONU TARTIŞILMADI

Bu arada medya organlarına konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nin bir yetkilisi, ABD-İsrail arasında İran-Refah anlaşmasına dair haberi yalanladı. Yetkili, "Bu haber doğru değil ve tartışılmış olan bir konu da değil" dedi.

'REFAH KONUSUNDA NETANYAHU BİR TARİH BELİRLEDİ'

Ancak Jerusalem Post gazetesi, İsrail ordusundaki hazırlıkların Refah'a kara harekatının yaklaştığına işaret ettiğini yazdı.

İsrail Başbakanlığı'na bağlı Ulusal Kamu Diplomasisi Direktörlüğü Sözcüsü Raquela Karamson da basın brifinginde "Refah konusunda Netanyahu bir tarih belirledi ve Refah'a gireceğiz" diye konuştu. Söz konusu tarihi vermeyen Karamson, "Gazze'de tam bir zafer kazanmanın yolunun Refah'a girmekten geçtiğini" savundu.

'ABD'NİN VERECEĞİ HER TÜRLÜ DESTEĞİ TAKDİR EDİYORUZ'

"Bu hedefe ulaşmada ABD'nin vereceği her türlü desteği takdir ettiklerini" söyleyen Karamson, "İsrail'in, Refah'a kara saldırısına yönelik uluslararası itirazların azaltılması karşılığında İran'ın misillemesine yanıtını iptal etmeye hazır olup olmadığı" sorusunu söyle yanıtladı:

"Hiçbir ülke, vatandaşlarına 300'den fazla füze atılmasına tolerans göstermez. Bu nedenle karşılığın ne zaman ve nasıl verileceği başbakanın vereceği karara bağlıdır." (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar