ABD ile Kanada gayri resmi sınırda mültecileri reddedecek

ABD ile Kanada gayri resmi sınırda mültecileri reddedecek
Yayınlanma:
A+ A-
ABD ve Kanada'nın iki ülke arasındaki gayri resmi sınırda mültecilik talebinde bulunan göçmenleri reddetmesinin önü açıldı. Başkan Biden'ın yeni anlaşmayı Kanada ziyareti sırasında duyurması bekleniyor.

Artı Gerçek - Kanada ve ABD, ABD'nin New York eyaleti ile Kanada'nın Quebec bölgesi arasındaki gayri resmi sınırda (Roxham Yolu) mültecileri reddetmek konusunda anlaştı. ABD Başkanı Joe Biden ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun bugün anlaşmayı Biden'ın Ottawa ziyaretinde duyurması bekleniyor.

BBC'nin haberine göre anlaşma iki ülke yetkililerinin de kendi ülkelerine doğru gelen mültecilerin taleplerini geri çevirebileceği maddesini içeriyor. CBC'ye konuşan ABD'li yetkililer anlaşma kapsamında Kanada'nın ayrıca Güney ve Orta Amerika'dan kaçan yaklaşık 15 bin mülteci için yeni bir program başlatacağını söyledi.

ANLAŞMANIN YASAL BOŞLUĞU GİDDERDİĞİ BELİRTİLİYOR

Anlaşma iki ülkenin 2004'te imzaladığı "Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması'nın değiştirilmesi anlamına geliyor. Yeni değişikliğe göre göçmenler ABD ya da Kanada fark etmeksizin sadece ulaştıkları ilk "güvenli" ülkede mültecilik başvurusunda bulunabilecek.

Anlaşmanın değiştirilmesiyle daha önce Kanada'nın Roxham Yolu gayri resmi sınırında mültecileri reddetmesinin önü açılmış olacak. Yasal boşluk göçmenleri Roxham Yolu benzeri geçiş rotalarını kullanarak Kanada'ya girmesine olanak sağlıyordu. Yeni anlaşma, ABD Kongresi'nin onayını gerektirmediği için hızla yürürlüğe girebilir. Trudeau, Roxham Yolu'ndaki düzensiz sınır geçişlerini durdurmanın tek yolunun Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması'nı yeniden müzakere etmek olduğunu savunuyordu.

GÖÇMEN HAKLARI KURULUŞLARI TEPKİLİ

Kanada'nın Göçmen Hakları Ağı yaptığı basın açıklamasında, anlaşma hamlesini "ilkesiz ve tehlikeli" olarak nitelendirdi ve bunun göçmenleri sığınmak için "daha da tehlikeli yollara girmeye zorlayacağını" belirterek gelişmeyi kınadı. Her iki lideri de sığınmacılara karşı yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçlayan göçmen hakları grupları, muhafazakar politikacıların saldırıları arasında ABD ve Kanada'nın mültecileri geri döndürmek için daha kısıtlayıcı önlemler aldığını vurguladı.

Uzmanlar, bu tür eylemlerin yalnızca kısa vadede rahatlama sağlayabileceğini ve Kanada'nın, düzensiz sınır geçişlerine sert önlemler almak yerine, mültecilerin güvenli ve düzenli bir şekilde sığınma talep etme yeteneklerini genişletmesi gerektiğini söylüyor. El Cezire'ye konuşan Mülteci avukatı Maureen Silcoff, "Sınırı kapatmaya çalışmak hiç pratik değil. Roxham Yolu'nu kapatırsanız, başka bir yerde bir başkası açılır" dedi.

Ottawa Üniversitesi'nden bir göçmenlik uzmanı olan Jamie Liew da "Kanada, mültecilere yardım etme geçmişi olan bir ülke olarak uluslararası bir üne sahip. Mülteci taleplerini belirlemek için altın standart olarak kabul edilen bir sistemimiz var. Neden çalışmasına izin verilmiyor? Resmi giriş kapılarımızı açarsak, insanlar sorunsuz ve onurlu bir şekilde karşıya geçebilirler" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar