ABD: İsrail’e Gazze için kırmızı çizgiler koymadık

ABD: İsrail’e Gazze için kırmızı çizgiler koymadık
Yayınlanma:
A+ A-
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsrail'in kara harekatını genişletmesinin ardından bir açıklama yaptı. Kirby, "İsrail için kırmızı çizgiler koymuyoruz" diyerek operasyonun genişletilmesini desteklemiş oldu.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'ye kara operasyonlarını hızlandıracağını açıklaması ve saldırılarını yoğunlaştırmasının ardından Beyaz Saray'dan destek açıklaması geldi.

Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Kirby, Gazze Şeridi'yle ilgili gelişmelere değinerek, "İsrail için kırmızı çizgiler koymuyoruz. Onların güvenlik ihtiyaçlarını desteklemeye devam ediyoruz ve bu devam edecek." ifadelerini kullandı.

Kirby, çatışmaların başından beri İsrail ile iletişim halinde olduklarını aktararak, "Sivil kayıplar, sivil zayiatlar ve benimsemeyi tercih edebilecekleri yaklaşımla ilgili endişelerimizi dile getirmekten çekinmedik. Dostların yapabileceği şey budur." değerlendirmesinde bulundu.

7 EKİM'DEN BU YANA EN ŞİDDETLİ HAVA SALDIRISI

Hamas'ın saldırılarının ardından Gazze'yi havadan ağır bir bombardımana tutan ve kara harekâtı düzenleyeceğini ilan eden İsrail'den, gerilimi tırmandıran bir açıklama geldi. İsrail ordusunun bölgede 7 Ekim'den bu yana en ağır hava saldırılarını düzenlediği ve telefon ile internet hizmetlerinin kesildiği belirtilirken, İsrail ordusunun son iki gündür Gazze'ye karadan düzenlediği baskınları bu geceden itibaren genişleteceği açıklandı.

'FİLİSTİNLİLER GÜNEYE GİTSİN'

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, "Kara kuvvetleri bu akşam operasyonları genişletiyor. Gazze sakinlerine güneye gitme çağrısı yapıyoruz" dedi. Gazze’de yaşayanlara güneye gitme ültimatomlarını yineleyen Hagari, "İsrail’in güvenliğini korumak için her cephede hazırlıklıyız" diye konuştu. Ordu Sözcüsü, 'rehineleri geri getirme ulusal görevine bağlı olduklarını' savundu.

GAZZE'NİN KUZEYİ BOMBALANIYOR

Anadolu Ajansı'nın ve Katar televizyonu Al Jazeera'nın aktardığına göre, İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana en şiddetli hava saldırılarını düzenliyor. Buna göre, İsrail ordusu akşam saatlerinde obüs saldırılarıyla Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun Mahallesi’ni hedef aldı; Beyt Hanun başta olmak üzere Gazze’nin kuzeyine yaklaşık bir saat boyunca arka arkaya bombalar bıraktı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar