ABD kampüslerinde Filistin Direnişi: Kafası betona çarpılarak gözaltına alınan ekonomi profesörü, polise darpla suçlandı

ABD kampüslerinde Filistin Direnişi: Kafası betona çarpılarak gözaltına alınan ekonomi profesörü, polise darpla suçlandı
ABD'de Filistin Direnişi'nin kalesine dönüşen kampüslere saldıran polis akademisyen tanımıyor. Emory'de Felsefe Başkanı McAfee'nin yanısıra ekonomi profesörü Fohlin'in gözaltına alınma videosu yayımlandı. 57 yaşındaki kadına polis şiddeti tepki çekti.

Artı Gerçek - ABD'de müesses nizamın antisemitizm suçlamaları eşliğinde yüzlerce öğrencinin gözaltına alınmasına rağmen Gazze ile dayanışma protestoları onlarca üniversiteye yayılırken, öğretim üyeleri de polis şiddetine uğruyor. Georgia eyaletinin Atalanta kentindeki Emory Üniversitesi'nde perşembe günü Gazze Dayanışma Kampı'ndaki öğrencilere saldıran polisin gözaltına aldığı 28 kişi arasında Felsefe Bölümü Başkanı Noelle McAfee'nin yanısıra ekonomi profesörü Caroline Fohlin'in de olduğu ortaya çıktı.

Protestocu bir öğrenciyi yere yatıran polislere müdahale etmeye çalışan Fohlin'in derdest edilmesi ve "Ben profesörüm" diye bağırmasına rağmen kelepçelenmesinin görüntüleri sosyal medya ve medyada yayımlandı.

BİR ÖĞRENCİYİ KURTARMAYA ÇALIŞIRKEN

Öğrenci yere yatırıp kelepçeleyen polise "Ne yapıyorsunuz" diye soran 57 yaşındaki kadın öğretim görevlisi, neye uğradığını şaşırdı. Bir memur tarafından güreş sporuna özgü hareketlerle yere düşürülürken gözlükleri yere fırladı.

BOYNUNA VE SIRTINA BASILARAK HAREKETSİZ HALE GETİRİLDİ

"Aman Tanrım" diye bağıran ve "Başım betona çarptı" diye itiraz eden profesör, yüzüstü yatırılırken, bir diğer memur tarafından boynuna ve sırtına basılarak hareketsiz hale getirildi.

TERS KELEPÇELENDİ

Fohlin defalarca "Ben bir profesörüm" diye bağırmasına rağmen ters kelepçeyle gözaltına alındı.

Çığlıklar üzerine oraya koşan bir grup protestocu, polislere "faşistler, Hitler, kuduz köpekler" diye bağırdı.

MAHKEME KEFALETLE SERBEST BIRAKTI

Polis, kafasını betona çarptığı ekonomi profesörünü "usulsüz davranış ve bir polis memuruna basit darp" suçlamasıyla hapishaneye koydu. Mahkemeye çıkarıldıklarında gözaltına alınanların 24'ünün Emory'den, 4'ünün dışarıdan olduğu belirlendi. Yargıç, dava devam ederken Fohlin'in 50 dolar kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar