ABD Kongresi'nde takma kirpik atışması, ırkçılık kavgasına dönüştü

ABD Kongresi'nde takma kirpik atışması, ırkçılık kavgasına dönüştü
ABD Temsilciler Meclisi'nde Trump yanlısı kadın vekil Greene'in Demokrat partili siyah kadın vekilin takma kirpiklerine 'takılması', ırkçılık kavgası çıkardı. Karşılıklı hakaretlerin havada uçuşmasının Kongre'nin saygınlığına leke düşürdüğü belirtildi.

Artı Gerçek - ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin önceki Başkan Donald Turmp yanlısı ve Trumpvari çıkışlarıyla tanınan kadın milletvekili Marjorie Taylor Greene'in Demokrat Partili siyah kadın bir milletvekilinin fiziksel görünümüne laf atması her iki partinin milletvekillerinin tepkisini çekerken, Demokratlar, bunun ırkçı imalar içerdiğini söyledi.

'UTANÇ VERİCİ ERGEN KAVGASI'

ABD Kongresi alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde Greene'in takma kirpiklere 'takılması', ırkçılık tartışması çıkardı. Meclisin Denetim ve Hesap Sorma Komisyonu üyeleri, olayı "iğrenç", "utanç verici" ve "ortaokul kavgası" olarak niteledi.

BİDEN-TRUMP MESELELERİ

Kavga, Meclisteki Cumhuriyetçi çoğunluğun Demokrat Partili ABD Başkanı Joe Biden'ın bazı gizli belgeleri evinde tuttuğuna ilişkin soruşturma kapsamında özel savcı Robert Hur'la yaptığı görüşmenin ses kaydını dinleme taleplerinin, önce Beyaz Saray ardından Adalet Bakanlığı tarafından engellenmesinin Kongre'ye itaatsizlik oluşturup oluşturmaması konusundaki toplantıda çıktı.

TAKMA KİRPİĞE NASIL GELİNDİ?

Demokrat Partili Teksas milletvekili Jasmine Crockett, toplantının Trump'ın davasına ilişkin bir tartışmaya kaymasının ardından, Cumhuriyetçilerin "ne için burada olduğumuzu bilip bilmediklerini" sorguladı.

Greene "Ne için burada olduğunuzu asıl sizin bildiğinizi sanmıyorum. Bence takma kirpiklerin okuduğun şeyi karıştırmana neden oluyor" yanıtını verdi.

Cumhuriyetçi Partili Komisyon Başkanı James Comer'in Greene'i kınamaktan geri durması toplantının kontrolden çıkmasına yol açtı ve karşılıklı hakaret fırtınası başladı.

'IRKÇISIN, ÖZÜR DİLE'

Crockett ve diğer Demokrat vekiller, Greene'in sözlerinin aleni ırksal önyargı gösterdiğini söyledi.

Demokrat Parti'nin ilerici kanadından kadın milletvekili Alexandria Ocasio-Cortez (AOC), Greene'e, "Bu kabul edilemez ve iğrenç. Bir kişinin fiziksel görünümüne saldırmaya nasıl cüret edersin" dedi.

Greene'den özür talep eden Crockett, "O ırkçı. Benim kafamda bununla ilgili hiçbir soru işareti yok. Çünkü yani onun kendi partisinin üyelerine saldırdığını görmedim" dedi. Greene'in Cumuriyetçi kadın vekil Lauren Boebert'le hiç anlaşamaması örneğini vererek "Boebert'in saçında klipsler var. Boebert de bazen kirpik takıyor gibi görünüyor. Ama fiziksel süslenmeleri yüzünden ona hiç saldırmıyor. Bunu yapmıyor, değil mi? Ama bunu bana yapmaya karar verdi. Yani kesinlikle [o bir ırkçı]" diye devam etti.

'TRUMP'IN KULLANDIĞI DİLLE IRKÇILARA YALTAKLANAN BİRİ'

Demokrat Parti Kaliforniya milletvekili Robert Garcia da “Irkçı bir dil kullanıyor. Başka kadınlara saldırıyor. Bence o her zaman beyazların üstünlüğünü savunanlara yaltaklanıyor, Donald Trump'ın kullandığı dille yaltaklanıyor" diye tasdik etti.

'BEN DE ÇİRKİN YAPILI ERKEKSİ VÜCUDUNDAN BAHSETSEM'

Komisyon Başkanı'nın Greene'e yaptırım getirmemesine kızan Crockett, "Sadece kararınızı daha iyi anlamak için merak ediyorum" diyerek Greene'i kast ettiği belli olan varsayımsal yorumunun Kongre protokolünü ihlal edip etmeyeceğini sordu: "Eğer bu komisyondan biri diğerinin platin sarısı saçları, çirkin yapılı erkek fatma vücudundan bahsetmeye başlarsa, bu kişiliklerle ilgilenmek olmaz, değil mi?”

SÖZLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİNE KARAR VERİLDİ

Greene'in sözlerini geri alması, bu sözlerin kayıtlardan çıkarılması ve özür dilemesi gerektiğini savunan AOC'nin talebini değerlendiren komisyon üyeleri, Cumhuriyetçi ismin sözlerinin düşürülmesine karar verdi.

'DUYGULARIN MI İNCİNDİ?'

Bunun üzerine sözlerini geri alan, ancak özür dilemeyeceğini belirten Greene, AOC'ye "Duyguların mı incindi" diye seslendi. Demokrat New York vekili, "Bebek gibisin, oyun oynamayı bırak" diye karşılık verdi. (The Hill, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar