ABD’nin İran kararı Avrupa'dan destek görmedi

ABD’nin İran kararı Avrupa'dan destek görmedi
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 05:53
A+ A-
Trump'ın, İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesi kararını değerlendiren Macron 'Fransa Almanya ve İngiltere kararı üzüntüyle karşılıyor' dedi. AB ülkeleri de kararı Sofya'da ele alacak.

DÜNYA - ABD Başkanı Donald Trump, İran ile olan nükleer anlaşmadan çekileceği yönündeki kararına uluslararası toplumdan tepki geldi. 
Trump’ın kararına uluslararası toplumdan tepkiler şöyle:
 
Kararın ardından Türkiye adına ilk tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Kalın, karar için 'İstikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Trump’ın kararını sosyal medya hesabı Twitter’dan değerlendiren Kalın, "ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, istikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır. Çok taraflı anlaşma, diğer ülkelerle devam edecektir. Türkiye, nükleer silahların her türüne karşı olan kararlı tutumunu sürdürecektir" dedi.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Washington’ın kararına destek veren ilk siyasetçilerden biri oldu. Netanyahu, "İran, aylardır İsrail’i vurma amacıyla Suriye’ye ölümcül silah yardımında bulunuyordu. Topraklarımıza yönelik herhangi bir saldırıya kuvvetle yanıt vereceğiz" dedi. Netanyahu, Twitter’da yaptığı paylaşımda da, "İran’ın herhangi bir zaman nükleer silahlara ulaşmasını engellemek yönündeki cesur kararınız ve adanmışlığınız için teşekkürler" ifadelerini kullandı.
 
FRANSA: ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ
 
Anlaşmanın taraflarından olan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Trump'ın kararından üzüntü duyduklarını açıkladı. Macron Twitter mesajında, "Fransa Almanya ve İngiltere ABD'nin anlaşmadan çekilmesini üzüntüyle karşılıyor. Nükleer silahsızlanma rejimi tehlike altında" yazdı.
 
Macron Fransa ve Avrupalı müttefiklerinin görevinin İran nükleer anlaşmasını kurtarmak olduğunu da belirtti.
 
AB’DEN İLK AÇIKLAMA
 
Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, sosyal medya platformu Twitter’dan "ABD Başkanı Donald Trump’ın İran anlaşması ve ticaret üzerindeki politikaları birleşik bir Avrupa yaklaşımını karşılayacak. AB liderleri önümüzdeki hafta Sofya'daki zirvede her iki konuyu ele alacaklar" mesajını paylaştı.
 
BELÇİKA: DERİN ÜZÜNTÜ DUYUYORUM
 
Belçika Başbakanı Charles Michel, "İran anlaşmasının olmaması Ortadoğu’da daha fazla istikrarsızlık ya da savaş anlamına gelir. Trump’ın anlaşmadan çekilmesinden derin üzüntü duyuyorum. AB ve uluslararası ortakları kararlı kalmalı ve İran yükümlülüklerini yerine getirmeye devam etmelidir" dedi. (MA) 

Öne Çıkanlar