ABD ordusu kayıp F-35'ini arıyor: Halktan yardım istendi

ABD ordusu kayıp F-35'ini arıyor: Halktan yardım istendi
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de bilinmeyen bir nedenle arızalandıktan sonra düşen F-35 savaş uçağı bulunamıyor. Ordu, 'hayalet' özelliklere sahip uçağın bulunabilmesi için halktan yardım istedi.

Artı Gerçek - ABD ordusu, arıza verdikten sonra düşen F-35B Lightning II tipi savaş uçağını bulamıyor. Kimliği açıklanmayan pilotun fırlatma koltuğu sayesinde kurtulduğunu açıklayan yetkililer, uçağın bulunması için halktan yardım istedi. Güney Karolina civarında izini kaybettiren uçağı arama çalışmaları Kuzey Charleston'ın kuzeyindeki iki göle odaklanmış durumda. Arızanın sebebi ise araştırılıyor.

PİLOTUN DURUMU STABİL, UÇAĞI ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Binbaşı Melanie Salinas kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, dün saat 14:00 sularında paraşütle atlayan pilotun bölgedeki bir hastaneye kaldırıldığını ve durumunun stabil olduğunu söyledi. Salinas, ikinci bir F-35'in pilotunun güvenli bir şekilde Charleston Ortak Üssü'ne döndüğünü ekledi. Charleston Ortak Üssü'nden Kıdemli Başçavuş Heather Stanton, kayıp uçağın konumu ve yörüngesine dayanarak, F-35'i arama çalışmalarının Moultrie Gölü ve Marion Gölü'ne odaklandığını söyledi. Stanton, bölgedeki kötü hava koşullarının ortadan kalkmasının ardından Güney Carolina Emniyet Müdürlüğü'ne ait bir helikopterin de F-35'i arama çalışmalarına katıldığını belirtti.

'HAYALET' ÖZELLİKLERİ NEDENİYLE TESPİT EDİLMESİ ZOR

Washington Post'un haberine göre, Charleston Ortak Üssü sözcüsü Jeremy Huggins, jetin yerini tespit etmeye yardımcı olan transponderinin "henüz tespit edilemeyen bir nedenle" çalışmadığını söyledi. Huggins, "Bu yüzden kamuoyundan yardım talebinde bulunduk" dedi ve jetin 'hayalet' özellikleri nedeniyle tespit edilmesinin daha zor olduğunu ekledi.

'NASIL OLUR DA BİR F-35'İ KAYBEDERSİNİZ'

Durumu eleştiren yerel kongre üyesi Nancy Mace X'ten yaptığı açıklamada, "Nasıl olur da bir F-35'i kaybedersiniz? Nasıl olur da bir takip cihazı olmaz" diye sordu. Mace, "Halktan ne istiyoruz, bir jet bulup teslim etmelerini mi" diye tepki gösterdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar