ABD, Rojava’da IŞİD kamplarında bulunan bazı vatandaşlarını geri alacak

ABD, Rojava’da IŞİD kamplarında bulunan bazı vatandaşlarını geri alacak
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri Sözcüsü, Rojava'da IŞİD savaşçılarının ailelerinin kaldığı El Hol ve Roj kamplarındaki ABD vatandaşı 10 kişilik bir ailenin iadesi için çalıştıklarını duyurdu. Sözcü diğer ülkelere de kamplardaki vatandaşlarını geri alma çağrısını yineledi.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Rojava'da IŞİD saflarında yer alan yabancıların akrabalarının barındığı El Hol ve Roj kamplarında bulunan ABD vatandaşı 10 kişilik bir ailenin ülkelerine iade edilmesi için çalıştıklarını duyurdu. Miller diğer ülkeleri de vatandaşlarını geri almaları için teşvik ettiklerini söyledi.

'SURİYE'NİN KUZEYİNDEKİ İNSANİ DURUMA YÖNELİK TEK UZUN VADELİ ÇÖZÜM'

Olağan basın brifinginde Miller'a "Suriye'nin kuzeyinde IŞİD savaşçılarının ailelerinin tutulduğu kamplardaki 10 kişilik Amerikalı aileyi geri mi gönderiyorsunuz? Bu kamplarda başka Amerikan vatandaşı veya ailesi var mı?" diye soruldu. Miller yanıtında " Evet, o aileyi yeniden almak için çalışıyoruz. Yabancı ailelerin ve vatandaşların ülkelerine geri gönderilmesi, Suriye'nin kuzeydoğusundaki insani ve güvenlik durumuna yönelik tek uzun vadeli çözümdür. Dünyadaki diğer ülkeleri vatandaşlarını geri almaya ve yeniden entegre etmeye teşvik ediyoruz. (Ülkeler) Uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası mülteci hukuku kapsamındaki yükümlülükleri uyarınca, yeri geldiğinde vatandaşlarını Suriye'nin kuzeydoğusundaki gözaltı merkezlerinde ve mülteci kamplarında yargılamalılar. Oradaki ABD vatandaşlarının tam sayısı hakkında daha fazla bilgiye sahip değilim" dedi.

BİNLERCESİ ÜLEKSİNE İADE EDİLDİ

Roj Kampı Rojava’da Kürdistan Bölgesi sınırınının yakınında yer alıyor. Ortadoğu'nun en büyük toplanma alanlarından biri olan El Hol kampı ise Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından 1991'de kuruldu. Kamp, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke kentinin 45 kilometre doğusunda Hol kasabasının hemen yanında bulunuyor. İlk defa Körfez Savaşı'nda kaçan Iraklı mültecilerin sığınma alanı olarak kullanılan El Hol Kampı, 2003 yılında ABD'nin Irak'a müdahale etmesi sonucu bir kez daha mültecilere ev sahipliği yaptı. IŞİD'in Musul'u işgal etmesiyle kamp, tekrar Iraklı mültecilerin barınma merkezi haline geldi. Kamp, IŞİD’e yönelik operasyondan sonra 2015'in sonlarında YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu SDG'nin denetimine girdi. Operasyondan sonra operasyonu sağ olarak ele geçirilen örgüt mensupları cezaevlerine konulurken ailelerinin önemli bir kısmı El Hol kampına getirildi. Kampın nüfusu 20 binlerden 60 binlere çıktı. BM verilerine göre Hol kampı, yüzde 90'ının kadınların ve çocukların oluşturduğu 56 bin mülteci ve yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapıyor. Adeta bir şehri andıran kampta, Irak ve Suriyeliler başta olmak üzere 54 milletten IŞİD'li aile kalıyor. Şu ana kadar binlercesi ailelerine ve bağlı bulundukları ülkelerin yetkililerine teslim edildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar