ABD, 'Rusya yaptırımlarını deldikleri' gerekçesiyle yüzlerce şirketi hedef aldı: Çin başı çekiyor, Türkiye de var

ABD, 'Rusya yaptırımlarını deldikleri' gerekçesiyle yüzlerce şirketi hedef aldı: Çin başı çekiyor, Türkiye de var
ABD'nin Ukrayna gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı yaptırımları dünyaya dayatma kampanyası yine hareketlendi. Rusya’nın yaptırımların etrafından dolanmasına yardım iddiasıyla Çin, Belçika, Slovakya, BAE, Azerbaycan, Türkiye’den şirketler hedef alındı.

Artı Gerçek - ABD'de Joe Biden yönetimi, Rusya’nın yaptırımların etrafından dolanmasına yardım ettikleri gerekçesiyle yaklaşık 300 kişi ve kuruluşu kara listeye ekledi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Pekin'e çıkarma yapıp Moskova'ya desteğin kesilmesi için baskı yapmaya çalışması sonrası, en çok Çinli şirketler hedef alındı.

Yellen, "Hazine, şirketlerin Rusya'nın savaşına maddi destek sağlamaları halinde önemli sonuçlarla karşı karşıya kalacakları konusunda sürekli uyardı. ABD bugün bunları neredeyse 300 hedefe dayatıyor" açıklamasını yaptı.

ABD Hazine Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın yaptırım dayattığı Azerbaycan, Belçika, Çin, Rusya, Kırgızistan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Malezya ve Slovakya'dan şirketler, Moskova'nın "çaresizce ihtiyaç duyduğu teknoloji ve ekipmanı yurtdışından edinmesini sağlamakla" suçlandı.

EN ASKERİ SUÇLAMALAR ÇİN'E

İçlerinde Çinli bir şirketin Rusya'daki bir şirkete insansız hava aracı (İHA) üretimi için pervane, motor ve sensör gibi ürünler ihraç etmekle, dört Çinli şirketin Rusya'nın savunma sanayini desteklemekle, iki Çinli şirketin Rusya'nın barut, roket yakıtları ve diğer patlayıcıları üretmeye devam etmek için ihtiyaç duyduğu patlayıcı öncüllerini tedarik etmekle suçlanması dikkat çekti.

PEKİN: ABD'NİN YASADIŞI YAPTIRIMLARINA KARŞI DURUYORUZ

Çin'in Washington Büyükelçiliği Sözcüsü Liu Pengyu, "Hükümet, çift kullanımlı malların ihracatını yasa ve yönetmeliklere uygun olarak denetler. Çin ile Rusya arasındaki normal ticari ve ekonomik etkileşimler, Dünya Ticaret Örgütü kuralları ve piyasa ilkeleriyle uyumludur" diyerek ekledi:

"Çin tarafı, ABD'nin yasadışı tek taraflı yaptırımlarına kararlı şekilde karşı çıkıyor."

'BİDEN YÖNETİMİNİN GÖZÜ ÇİN-RUSYA İLİŞKİLERİNİN ÜZERİNDE'

Reuters'e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey bir yetkilisi ise "Çin'deki kuruluşların Rusya'nın savaşına sağladığı destek, Dışişleri ve Biden yönetiminin en üst düzeylerinin endişelerinin odak noktasında. Bunun nedeni çok basit: Çin, Rusya'nın savunma sanayii için kritik önemdeki bileşenlerinin lider tedarikçisi ve Rusya, Ukrayna'ya karşı savaşını sürdürmek için bunları kullanıyor" diyerek ekledi:

"Çin bu ürünlerin ihraç edilmesini desteklemeyi sona erdirirse, Rusya savaş çabalarını sürdürmekte zorlanır."

TÜRKİYE'DEKİ HANGİ ŞİRKETLER?

ABD Hazine Bakanlığı açıklamasının Türkiye'de hedef aldığı şirketler şunlar: Etasis Elektronik Tartı Aletleri ve Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, "satın aldığı İngiliz makine araç ekipmanını Rusya’daki şirketlere sattı ve Rusya savunma şirketlerine mal tedarik eden ve ABD’nin yaptırım listesinde bulunan Vektor ve Promoil şirketine çok sayıda mal sevk etti", AYA Universal Denizcilik Kumanyacılık Liman Hizmetleri İthalat İhracat Limited Şirketi, "Rusya’daki KAMAZ şirketine dizel motor parçaları sevk etti", Alpha Impex İthalat ve İhracat Dış Ticaret Limited Şirketi, "2023 yılı sonunda Rusya’daki kullanıcılara 2 milyon dolar değerinde sevkiyat yaptı, bu mallar arasında programlanabilir cihazlar, mikrodevreler ve transistörler de var". (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar