ABD tarihinin en büyük saldırıları: 11 Eylül'de ölen iki kişinin daha kimliği belirlendi

ABD tarihinin en büyük saldırıları: 11 Eylül'de ölen iki kişinin daha kimliği belirlendi
11 Eylül 2001'de ABD'nin New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi kulelerine düzenlenen saldırılarda ölenlerden ikisinin daha kimliği tespit edildi. Ölenlerin kalıntıları ailelerine teslim edildi.

Artı Gerçek - ABD'de 11 Eylül 2001'de düzenlenen saldırılarda ölen iki kişinin daha kimliği tespit edildi. Yaklaşık üç bin kişinin ölümüne neden olan ve ülke tarihinin en büyük saldırısının 22'nci yıl dönümünden iki gün önce tespit edilen bir kadın ve bir erkeğin kalıntıları ailelerine teslim edildi. Şehrin baş tabibi Dr. Jason Graham, kalıntıları iade etme konusundaki "ciddi taahhütlerini" yerine getirmeye kararlı olduklarını ifade etti.

AA'nın aktardığına göre Graham, "Ülkemizin tarihindeki en büyük ve en karmaşık adli soruşturmayla karşı karşıya olduğumuzdan, bu vaadi yerine getirmek için bilimdeki en son gelişmeleri kullanma misyonumuzda yılmadan devam ediyoruz" dedi. Saldırıların ardından aradan geçen 22 yılda ölen 1649 kişinin kimlik tespiti DNA testleriyle yapılabildi. Saldırıda ölen ve henüz kimliği belirlenemeyen binden fazla insanın kalıntıları ise Dünya Ticaret Merkezi'ndeki Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi'nde saklanıyor. ABD'de 11 Eylül 2001'de düzenlenen saldırılarda ölenlerin yakınları ve mağdurlar tarafından açılan davaların çoğu hâlen devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar