ABD 'ulusal güvenlik' dedi, Çinli şirketlerin ekipman satışını yasakladı

ABD 'ulusal güvenlik' dedi, Çinli şirketlerin ekipman satışını yasakladı
ABD'de Başkan Joe Biden yönetimi Huawei Technologies ve ZTE dahil bazı Çinli şirketlerin yeni telekomünikasyon ekipman satışının onaylanmasını yasakladı. Gerekçe "ulusal güvenliğe kabul edilemez risk" dendi.

Artı Gerçek- Washington yönetimi, Pekin yönetiminin ülkede casusluk amacıyla teknolojik ekipmanları kullanabileceği endişesiyle Çinli teknoloji firmalarına yaptırımlarını sürdürüyor.

ABD'nin eyaletler arası ve uluslararası radyo, televizyon, telefon, uydu ve kablo iletişimini denetleyen bağımsız devlet dairesi Federal İletişim Komisyonu (FCC) cuma günü yaptığı açıklamada dünyanın en büyük 5G sağlayıcılarından olan Huawei Technologies ve ZTE şirketinin yanı sıra Çinli gözetim ekipmanı üreticisi Dahua Technology Co, güvenlik kamerası şirketi Hangzhou Hikvision Digital Technology Co Ltd ve telekom şirketi Hytera Communications Corp Ltd.'ye ait ekipmanların ABD'ye ithal edilmesini ve ülkede satışını yasakladı.

FCC Başkanı Jessica Rosenworcel yaptığı açıklamada "Bu yeni kurallar, Amerikan halkını telekomünikasyonu içeren ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için devam eden eylemlerimizin önemli bir parçası" dedi.

Daha önce Çin hükümetine veri sağlamaadıklarını duyuran Huawei, Dahua, ZTE, Hytera ve ABD'deki Çin Büyükelçiliği'nden henüz yeni açıklama yapılmadı.

'ABD'Lİ MÜŞTERİLERE HİZMET VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Çinli Hikvision şirketi ise ekipmanlarının ABD'nin güvenliğini tehdit etmediğini duyurdu.

Şirket açıklamasında "FCC'nin bu kararı ABD'nin ulusal güvenliğini korumak için hiçbir şey yapmayacak, ancak ABD'deki küçük işletmelerin, yerel makamların, okul bölgelerinin ve bireysel tüketicilerin kendilerini, evlerini ve işletmelerini korumalarını daha zararlı ve daha pahalı hale getirmek için çok şey yapacak" ifadelerini kullandı.

Hikvision, ABD'li müşterilere ülkedeki düzenlemelerle "tam uyum içinde" hizmet vermeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

ESKİ ONAYLAR GEÇERLİ OLACAK

FCC, 2021 yılında söz konusu 5 Çinli şirketin yer aldığı listedeki firmaların tüm ekipmanlarını yasaklamayı düşündüğünü duyurmuş, geçen ay komisyon üyelerine düzenleme onay için sunulmuştu.

Son düzenleme eskiye dönük izinleri etkilemediğinden listedeki Çinli teknoloji şirketlerinin ABD'de satışı daha önce onaylanan ürünleri satılmaya devam edecek.

FCC bu şirketlerin 2019'da yürürlüğe giren yasa kapsamında ABD'nin iletişim ağlarına ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu savunuyor. Federal İletişim Komisyonu'nda iki Demokrat ve iki Cumhuriyetçi üye yer alıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar