ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi: Bu yıl tüm Amerikalıları öldürebilecek miktarda fentanil ele geçirildi

ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi: Bu yıl tüm Amerikalıları öldürebilecek miktarda fentanil ele geçirildi
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de 2022 yılında ülkenin tüm nüfusunu öldürebilecek kadar fentanil ele geçirildiği açıklandı. Bir kalem ucu kadar miktarı ölümcül olabilecek uyuşturucudan 379 milyon doz ele geçirildi.

Artı Gerçek - ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA), 2022'de tüm Amerikalıları öldürebilecek kadar fentanil ele geçirildiğini açıkladı. DEA'ya göre, bu yılki operasyonlarda ele geçirilen fentanilin miktarı 379 milyon doz.

İki miligramlık bir dozun ölümcül olabileceği belirtiliyor. ABD'li yetkililer, eroinden 50-100 kat daha güçlü olan fentanili, ülke için en ölümcül uyuşturucu tehdidi olarak görüyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre DEA, fentanilin büyük bölümünün Meksika'dan geldiğini belirtti. Açıklamada, bu yıl 4 bin 500 kilo toz ve 50,6 milyon adet fentanil tablet ele geçirildiği belirtildi.

Tabletlerin ağrı kesici hap görüntüsü altında ülkeye sokulduğu belirtiliyor. Geçen yıl ele geçirilen miktar bunun yarısı.

ABD'li yetkililer, bu uyuşturucuların Sinaloa ve Jalisco kartelleri tarafından, Çin'den gelen kimyasal maddelerle Meksika'daki fabrikalarda üretildiğini söylüyor.

BİR KALEM UCU KADAR MİKTARI ÖLÜMCÜL

Fentanil o kadar güçlü bir uyuşturucu ki, bir kalem ucu kadar miktarın ölümcül olabileceği belirtiliyor.

BİR YILDA AŞIRI DOZDAN 100 BİNDEN FAZLA ÖLÜM

Geçen yıl 100 binden fazla Amerikalı aşırı dozda uyuşturucudan öşdü. Bu ölümlerin üçte ikisi fentanil kullanımıyla bağlantılı.

DEA Başkanı Anne Milgram, bu yıl ele geçirilen miktarın ABD'de yaşayan 330 milyon kişiyi öldürmeye yeteceğini belirterek "DEA'nin ana önceliği, bugün Amerikalıları öldüren fentanilin baş sorumlusu Meksika kartelleri Sinaloa ve Jalisco'yu (CJNG) yenilgiye uğratmak" dedi.

66.5 TON DA METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ

DEA, fentanile ek olarak bu yıl toplam 65,5 ton metamfetamin, iki tondan fazla eroin ve 220 ton kokainin ele geçirildiğini duyurdu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar