ABD ve İsrail basınının Hamas'la ateşkes anlaşmasını sabote etmekle suçladığı Netanyahu, Refah için düğmeye bastı

ABD ve İsrail basınının Hamas'la ateşkes anlaşmasını sabote etmekle suçladığı Netanyahu, Refah için düğmeye bastı
NYT, "Cumartesi günü rehine anlaşmasına varılması mümkündü, ta ki Netanyahu Hamas'ın sertleşmesine neden olan açıklamalar yapana dek" diye yazdı. İsrail lideri, Hamas'ı suçlayıp Refah'a kara harekatı için ilkin 100 bin Filistinliye tahliye emri verdi.

Artı Gerçek - İsrail ile Hamas arasında esir takası-ateşkes anlaşması için müzakereler çökme noktasına gelirken, İsrail, Gazze Şeridi'nde yerlerinden edilen Filistinlilerin sığınmasıyla nüfusu 1.5 milyona ulaşan, en güneydeki, Mısır sınırındaki Refah'a kara harekatı için düğmeye bastı. İsrail'de Yahudi Soykırımını Anma etkinlikleri düzenlenirken, ordu, Refah'ın doğu eteklerindeki 100 bin Filistinliye derhal bölgeyi tahliye emri verdi.

4 ASKERİ ÖLDÜRÜLEN İSRAİL, REFAH'TA KATLİAM YAPTI

Öncesinde Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el Kassam Tugayları'nın Refah yakınındaki Kerem Şalom Sınır Kapısı'na topçu saldırısında 4 İsrail askeri öldürüldü. Bunun üzerine Kerem Şalom'u insani yardım girişlerine kapatan İsrail ordusunun Refah'a hava saldırılarında çoluk çocuk en az 16 Filistinli sivili öldürüldü.

'GENİŞLETİLMİŞ İNSANİ BÖLGEYE GİDİN'

Belirli bir neden belirtmeyen ve herhangi bir saldırı eyleminin takip edip etmeyeceğini söylemeyen tahliye emrinde, Filistinliler, 20 km mesafede, Han Yunus ve El Mavasi'deki "genişletilmiş insani bölgeye" gitmeye yönlendirildi. Refah'ın doğusunda barınan Filistinlilerin tekrar yollara düştüğüne dair görüntüler haber ajanslarına yansıdı.

'HAMAS KABUL EDİNCE NETANYAHU SABOTE ETTİ'

Uluslararası toplumun "yeni soykırım" olacağı uyarısını yaptığı Refah'a kara harekatı planı, alışılmadık derecede kamuoyunun gözü önünde seyreden İsrail-ABD çatlağı yarattı.

The New York Times'a (NYT) konuşan adı açıklanmayan bir İsrailli yetkili, "Cumartesi günü rehine anlaşmasına varılması mümkündü, ta ki Başbakan Benyamin Netanyahu Hamas'ın tutumunu sertleştirmesine neden olan bir dizi açıklama yapana kadar" dedi.

İsrail gazetesi Haaretz de "Netanyahu, Hamas'ın ateşkes teklifini reddedeceğini umuyordu. Hamas kabul edince Netanyahu sabote etti" değerlendirmesini yaptı.

İSRAİL BAŞBAKANLIĞI'NDAN YALANLAMA

Bu yorumlar üzerine İsrail Başbakanlığı'ndan, Netanyahu'nun anlaşmayı sabote ettiği fikrinin, "tamamen yalan ve kamuoyunun kasıtlı aldatılması" olarak nitelendiği açıklama geldi. Açıklama, "Her türlü anlaşmayı sabote eden, en öncelikle İsrail'in Gazze'den çekilmesi ve savaşı bitirmesi gibi hiçbir İsrail hükümetinin kabul edemeyeceği aşırı taleplerinden milim geri adım atmayan Hamas'tır" iddiasında bulundu.

Önceki gün tam da Hamas'ın son teklifleri kabul ettiği haberlerinin geldiği sırada, Netanyahu cephesinden medyaya "savaşın sona ermesi şartına bağlanan herhangi bir rehine anlaşmasının olmayacağına" dair açıklamalar yapılmıştı.

'HAMAS ZAFER İLAN ETMEK İÇİN MÜZAKERE YÜRÜTÜYOR'

Bugün yine İsrail medyasına konuşan Netanyahu cephesi, "Cumartesi itibarıyla başbakan ile ekibi gelecek günlerde rehine anlaşması çerçevesi üzerinde anlaşmaya varılabileceğine inanıyordu. Ancak Hamas'ın İsrail'in savaşı sona erdirmeyi kabul etmesi yönündeki ısrarı, son çabaların çökmesine neden oldu. Hamas zafer ilan etmek istiyor, müzakerelerdeki tek amacı da bu. İsrail'in bunu kabul etmesi mümkün değil" dedi.

İSRAİL'DEN ABD'YE MAZERET: HAMAS BAŞKA SEÇENEK BIRAKMADI

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, askerlere yakın gelecekte Refah'ta yoğun eylem beklemeleri gerektiğini söylemesinin ardından ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin'le telefon görüşmesi yaptı. "Hamas'ın şu aşamada anlaşmaya izin verecek her türlü öneriyi reddettiğini" iddia eden Gallant, Austin'e "Başka seçeneğin kalmadığını ve bunun Refah'ta kara harekatının başlaması anlamına geldiğini" iletti.

KATZ SİNVAR'I SUÇLADI

İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz, İsrail tüm Filistinli esirleri bıraksa bile Hamas'ın askeri kanat lideri Yahya Sinvar'ın Gazze'de tutulan İsrailli rehineleri tümden bırakmaya niyeti olmadığını iddia etti. Sinvar için "Dünyanın İsrail'e savaşı kayıtsız şartsız durdurması için baskı yapacağına ve bir sonraki saldırıyı planlarken İsrail'in iç cephesine karşı yıpratma savaşını sürdürmek için rehineleri pazarlık kozu olarak elinde tutarak Gazze'yi yönetmeye devam edebileceğine inanıyor" diyen Katz, "Gazze'deki adil savaşımız birebir aynı hedeflerle devam ediyor: Tüm rehinelerin serbest kalması ve Hamas'ın yenilmesi" paylaşımını yaptı.

CIA BAŞKANI NETANYAHU İLE GÖRÜŞECEK

Haftasonunda Mısır başkenti Kahire'deki müzakerelerin son turunun başarısızlığa uğramasının ardından, Hamas heyeti ve CIA Başkanı William Burns, bundan sonrasını değerlendirmek üzere Katar'a geçti. Burns, İsrail'e de giderek Netanyahu ile görüşecek. (Reuters, Times of Israel, Haaretz, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar