ABD'de Filistin ve İsrail yanlısı eylemciler arasında arbede: Bir Amerikalı Yahudi öldü

ABD'de Filistin ve İsrail yanlısı eylemciler arasında arbede: Bir Amerikalı Yahudi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Los Angeles'ta eş zamanlı olarak düzenlenen Filistin ve İsrail yanlısı protestolarda göstericiler arasında arbede çıktı. 65 yaşındaki Paul Kessler, yere düşmesi sonrası kafa travmasından öldü. İsrail'den antisemitizm tepkisi yükseldi.

Artı Gerçek - ABD'nin Kaliforniya eyaletinde pazar günü eş zamanlı düzenlenen İsrail ve Filistin yanlısı protestolar sırasında göstericiler arasında arbede çıktı. İsrail yanlısı gösteriye katılan 69 yaşındaki Paul Kessler arbede sırasında ölmesi sonrasında İsrail'den olayın antisemitizm olarak kınanması yönünde çağrılar yükseliyor.

ABD polisinden yapılan açıklamada, Los Angeles kentinin 65 kilometre batısındaki Thousand Oaks'da pazar günü düzenlenen iki ayrı gösteri sırasında eylemcilerin karşı karşıya geldiği belirtildi. Açıklamada, Kessler'ın arbede sırasında yere düşerek başını çarptığı ve kafa travması sonucu hastanede öldüğü belirtildi. Şu an için kimsenin gözaltında olmadığını da açıklayan polis, olayın cinayet olarak değerlendirilmekle beraber "münferit olduğu ve daha büyük bir çabanın parçası olmadığı" yorumunu da yaptı.

'BAŞINA MEGAFONLA VURULDU' İDDİASI

Los Angeles'taki Yahudi Federasyonu ise Filistin yanlısı bir göstericinin Kessler'ın başına megafonla vurduğunu savundu. Federasyon'un başkanı haham Noah Farkas, polisin zanlıyı belirlediğini ama soruşturma devam ettiği için tutuklamadığını ileri sürerek, "Şu an Amerika'da olan bu. Yahudi toplumuna karşı bir korku ve gerçek bir terör kültürü var" dedi. Federasyon, Kessler'ın ölümünü Los Angeles'ta bu sene başından beri yaşanan dördüncü, 7 Ekim'den sonra da ikinci antisemitik saldırı olarak da niteledi.

CAIR: SİYASİ KAZANIMLAR İÇİN KULLANILMAMALI

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi'nin (CAIR) Los Angeles merkezinden yapılan açıklamadaysa Kessler'ın ailesine başsağlığı dilenerek, "böylesi bir trajedinin siyasi kazanımlar için kullanılmaması" çağrısında bulundu. Açıklamada, "CAIR ve Müslüman toplumu, her tür şiddetin, antisemitizmin, İslamofobinin veya nefret kışkırtıcılığının reddedilmesinde Yahudi toplumunun yanında" denildi.

İSRAİLLİ SİYASETÇİLERDEN 'ANTİSEMİTİZM' TEPKİSİ

İsrail'den ise Kessler'ın ölümü konusunda antisemitizm suçlaması geldi. Muhalefetteki Ulusal Birlik blokunun lideri ve 7 Ekim'den sonra kurulan savaş kabinesine katılan eski Savunma Bakanı Benny Gantz, "Yahudi Amerikalı Paul Kessler'ın öldürülmesi, tüm dünya için ciddi bir uyarı olmalı" dedi. Gantz, dünya liderlerini ve uluslararası toplumu terör ve antisemitizmi açıkça kınamaya çağırdı.

Muhalefet lideri Yair Lapid de "Paul Kessler Los Angeles'te Yahudi olduğu için öldürüldü. Gazze nedeniyle değil, antisemitizm nedeniyle. Protestocular Hamas'ı yücelttiğinde ve 'intifadayı küreselleştirdiğinde' olan bu. Filistinlileri sevmiyorlar; Yahudilerden nefret ediyorlar" dedi.

ABD'nin Illinois kentinde de bir adam, geçen ay Filistinli kiracıları ile tartışıp altı yaşındaki bir çocuğu 27 yerinden bıçaklayarak öldürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar