ABD'de nefret cinayeti: 'Müslümanlar ölmeli' diyerek saldırdı, 6 yaşındaki çocuk öldü

ABD'de nefret cinayeti: 'Müslümanlar ölmeli' diyerek saldırdı, 6 yaşındaki çocuk öldü
İsrail-Filistin çatışması ABD'de cinayete sebep oldu. 71 yaşındaki Joseph M. Czuba, kiracısı olan anne oğula saldırdı. 26 yerinden bıçaklanan çocuk öldü, anne ağır yaralı.

Artı Gerçek - ABD'nin Illinois eyaletine bağlı Chicago kentinde Joseph M. Czuba adlı bir kişi altı yaşındaki çocuğu Müslüman olduğu gerekçesiyle 26 yerinden bıçaklayarak öldürdü, annesini yaraladı. Will County Emniyeti'nden yapılan açıklamada, 71 yaşındaki zanlının motivasyonunun "çocuğun ve annesinin Müslüman kimliği ve İsrail-Filistin çatışması" olduğu iddia edildi.

POLİSLER EVİN ÖNÜNDE OTURURKEN BULDU

Polisin, ev sahibinin kendisine bıçakla saldırdığını söyleyen bir kadının aramasıyla harekete geçtiği, olay yerine vardıklarında, Czuba'yı evin önünde otururken buldukları belirtildi. Daha sonra eve giren polisler 32 yaşındaki kadını ve 6 yaşındaki çocuğunu ağır bıçak yaraları almış halde buldu. Hastaneye kaldırılan çocuk öldü, annesinin durumu ise ağır.

aa-20231016-32417827-32417826-abd-baskani-biden-amerikada-musluman-cocugun-oldurulmesine-tepki-gosterdi.jpg

ZANLI 'SUSMA HAKKINI' KULLANDI

Yetkililer, "Dedektifler, bu vahşi saldırıda her iki kurbanın da Müslüman olmaları ve Hamas ile İsrailliler arasında devam eden çatışma nedeniyle şüpheli tarafından hedef alındığını" tespit etti. İlk ifadesinde susma hakkını kullanan Czuba birinci derece cinayet, birinci derece cinayete teşebbüs, iki nefret suçu ve ölümcül bir silahla ağırlaştırılmış darp ile suçlanıyor.

'SİZ MÜSLÜMANLAR ÖLMELİSİNİZ'

Anne tarafından çocuğun babasına gönderilen ve ABD'deki en büyük Müslüman sivil haklar örgütü CAIR International ile paylaşılan kısa mesajlara göre, kadın kapıyı açtığında ev sahibi onu boğmaya çalıştı, ardından da bıçaklayarak "Siz Müslümanlar ölmelisiniz!" diye bağırdı. Polisi aramak için banyoya koşan kadın çıktığında oğlunun bıçaklandığını gördü. CAIR'e göre kadın attığı bir mesajda "Her şey saniyeler içinde oldu" dedi.

BIDEN: BU NEFRETİN AMERİKA'DA YERİ YOK

ABD Başkanı Joe Biden, çocuğun ailesinin "hepimizin aradığı şeyi, barış içinde yaşamak, öğrenmek ve dua etmek için bir sığınak olan Amerika'ya gelen" Filistinli Müslümanlar olduğunu söyledi. Biden yaptığı açıklamada "Bu korkunç nefret eyleminin Amerika'da yeri yoktur" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar