ABD'de gözaltında ölen kişiyle ilgili yedi kişiye dava

ABD'de gözaltında ölen kişiyle ilgili yedi kişiye dava
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin California eyaletinde yedi polis memuru ve bir hemşire, 2020 yılında gözaltına alınan bir kişinin ölümüyle ilgili suçlandı.

Artı Gerçek - Los Angeles Bölge Savcısı George Gascon, basın toplantısında, yedi trafik polisi ve bir hemşirenin, gözaltı merkezine götürülen 38 yaşındaki Edward Bronstein'i hata ile öldürmekten suçlandığını açıkladı.

'NEFESSİZ BIRAKILDI'

Gascon, Bronstein'in gözaltındayken direnmesi nedeniyle yere yatırılarak üzerine bastırıldığını ve nefessiz bırakıldığını belirtti.

Bronstein'ın babası Edward Tapia, sorumluların, başka birine aynı şekilde zarar veremeyecek bir davanın muhatabı olmalarından mutlu olduğunu dile getirdi.

'AŞIRI GÜÇ KULLANIMI'

Kaliforniya Merkez Bölgesi'nde açılan davada, polis memurlarının "silahsız, zapt edilmiş ve etrafı üniformalı barış görevlileriyle çevrili" birine karşı "aşırı ve nesnel olarak mantıksız" güç kullandığı bilgisine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Edward Bronstein 17 Mart 2020'de, alkollü araç kullandığından şüphelenen Los Angeles polisi tarafından durdurulmuş ve sonrasında nezarete götürülmüştü.

Gözaltında tutulan şüpheli, yedi polis ve kan örneği almak isteyen bir hemşire tarafından yere yatırılarak zapt edilmeye çalışılmıştı.

Bronstein, federal dava kapsamında yayınlanan kamera kayıtlarında en az üç defa nefes almakta zorlandığını söylese de, görevliler, soluğu kesilinceye kadar şüpheliyi yerde bastırmaya devam etmiş, daha sonra Bronstein'in gözaltında öldüğü açıklanmıştı. (AA)

Öne Çıkanlar