ABD'de hapis cezası almıştı: 'El Chapo'nun eşi Coronel bugün serbest kalıyor

ABD'de hapis cezası almıştı: 'El Chapo'nun eşi Coronel bugün serbest kalıyor
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de çarptırıldığı hapis cezasını çekmek üzere cezaevinde olan Sinaloa karteli lideri Joaquin Guzman'ın eşi Emma Coronel Aispuro bugün serbest bırakılacak. Coronel'in cezası dört yıl denetimli serbestlik ve 1,5 milyon dolar para cezasını da içeriyordu.

Artı Gerçek - Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin "El Chapo" Guzman'ın kasım 2021'de hapis cezasına çarptırılan eşi Emma Coronel Aispuro bugün ABD'de bulunduğu cezaevinden salıverilecek. Coronel, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama suçlamalarını kabul ettikten sonra üç yıl hapis cezası aldı. Coronel'in cezası ayrıca dört yıl denetimli serbestlik ve 1,5 milyon dolar (yaklaşık 41 milyon Türk Lirası) para cezasını da içeriyordu.

GUZMAN VE SİNALOA KARTELİYLE İLİŞKİSİ NEDENİYLE 'PİŞMANIM' DEMİŞTİ

ABD Federal Cezaevleri Bürosu sözcüsü CNN'e yaptığı açıklamada "Gizlilik, emniyet ve güvenlik nedenleriyle, belirli tahliye planları hakkında ayrıntılı bilgi vermiyoruz" dedi. Cezaevi bürosunun mahkum bulma sistemine göre Coronel, Kaliforniya eyaletine bağlı Long Beach kentinde bulunan Yeniden Yerleşim Yönetimi tesisinde tutuluyordu. Aynı zamanda ABD vatandaşı da olan Coronel, hüküm giydiği sırada Guzman ve Sinaloa Karteli ile olan ilişkisinden ve sebep olduğu zarardan dolayı duyduğu derin pişmanlığı dile getirmişti.

KARTEL ÜYELERİ ABD YAPTIRIMI ALTINDA

Meksika'daki hapishaneden iki kez kaçan Guzman, 2019'da suç örgütü kurmak, uyuşturucu kaçakçılığı ve ateşli silah suçlarından hüküm giydikten sonra Colorado'daki Supermax hapishanesinde ömür boyu hapis cezasını çekiyor. 'El Chapo'nun oğlunun ABD'ye iadesi, tutuklanması için yürütülen operasyonda 29 kişinin öldürülmesinin ardından durdurulmuştu. ABD'li yetkililer, halen faaliyette olan kartelin üyelerine, yasadışı ve ölümcül fentanil ve metamfetamin ticaretine karıştıkları için şubat ayından bu yana yaptırım uygulandığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar