ABD'de ilk: Yayıncı kuruluşa 'yörüngeyi kirlettiği' gerekçesiyle ceza

ABD'de ilk: Yayıncı kuruluşa 'yörüngeyi kirlettiği' gerekçesiyle ceza
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Federal İletişim Komisyonu, bir yayıncı kuruluşa 'Dünya'nın yörüngesinde bıraktığı, risk oluşturan enkaz ve tehlikeli atıklar' nedeniyle 150 bin dolar ceza kesti. Kuruluş, söz konusu uydunun eski ve bu kuraldan muaf olduğunu savunuyor.

Artı Gerçek - ABD'de Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarihinde ilk kez, Dish Network isimli yayıncı firmaya, uzayda atıl bıraktığı enkaz ve tehlikeli atıklar için ceza kesti. ABD hükümetine bağlı resmi kuruluş, söz konusu yayıncı kuruluşun bir uydusunu "lisans koşullarının gerektirdiği yüksekliğin çok altında" bir yörüngeye yerleştirerek, "potansiyel tehdit oluşturduğundan dolayı" 150 bin dolar (yaklaşık 4 milyon 120 bin Türk Lirası) para cezası verdiğini duyurdu.

YÖRÜNGEDEKİ KİRLİLİK ENDİŞE VERİCİ DÜZEYE ULAŞIYOR

AA'nın aktardığına göre FCC Uygulama Bürosu Şefi Loyaan A. Egal, "Uydu operasyonları daha yaygın hale geldikçe operatörlerin taahhütlerine uyduklarından emin olmalıyız" diyerek, "hayati öneme sahip uzay enkazı kuralları konusunda güçlü bir uygulama yetkisine sahip olduklarını" vurguladı. Ceza, yörüngedeki atıkların yol açtığı kirliliğin ulaştığı boyuta ilişkin bir uyarı niteliğinde.

DİSH NETWORK: MİNİMUM İMHA YÖRÜNGESİNE İLİŞKİN KURALDAN MUAF ESKİ BİR UYDU

Dish Network tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu uydunun, "FCC'nin minimum imha yörüngesi gerektiren kuralından açıkça muaf tutulan eski bir uzay aracı" olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, FCC'nin uydunun "yörüngesel enkaz güvenliğiyle ilgili herhangi bir endişe oluşturduğuna" dair "özel bir bulgu" vermediği de ifade edildi.

DÜNYA'NIN YÖRÜNGESİNDE 100 MİLYONDAN FAZLA 'ÇÖP' VAR

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) daha önce, Dünya'nın yörüngesinde çapı 1 ila 10 santimetre arasında yaklaşık 500 bin ve 1 milimetreden büyük 100 milyondan fazla parçacığın bulunduğuna yönelik tahmin raporu açıklamıştı. Bu yılın başlarında Dünya çevresinde dönen 6 binden fazla aktif uydunun olduğu tahmin ediliyordu.

2007 yılında Çin, 1999'dan bu yana Dünya'nın yörüngesinde bulunan Fengyun-1C meteoroloji uydusunu kasıtlı olarak yok etmek için bir füze kullanmış, uydunun yörüngesi yüzlerce şarapnel parçasıyla doluyken imha edilmesi, "endişe verici" olarak nitelendirilmişti. 2009'da ise bir Amerikan ve bir Rus uydusunun çarpışması, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun risk altında olduğu ve geride 2 bin kadar uydu parçası bırakacağı konusunda endişelere yol açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar