ABD'de 'mini' ara seçimler: Kürtaj hakkı ve Demokratlar için zafer gecesi

ABD'de 'mini' ara seçimler: Kürtaj hakkı ve Demokratlar için zafer gecesi
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin Ohio, Kentucky, Virginia ve Philadelphia gibi bazı eyaletlerinde ara seçim vardı. Ohio'da kürtaj hakkı referandumla eyalet anayasasına girdi; Virginia’da kürtajı kısıtlamak isteyen Cumhuriyetçiler eyalet senatosunda çoğunluğu kaybetti.

Artı Gerçek - ABD'nin bir dizi eyaletinde dün düzenlenen ara seçimlerde kürtaj hakkı açısından zafer kazanıldı. Demokrat Başkan Joe Biden'ın destek oranlarının rekor seviyelerde düşmesine rağmen, Demokratlar da Cumhuriyetçiler karşısında önemli kazanımlar elde etti.

2020 başkanlık seçimlerinde kaybeden aday Donald Trump'a sekiz puan daha fazla oy vermiş olan ve giderek muhafazakârlaşan Ohio'da, kürtaj hakkı eyalet anayasasına girdi. Ohio halkı, birkaç ay önce de kürtaj hakkının korunmasını zorlaştıran bir tasarıyı sandığa gömmüştü.

'TRUMP İÇİN YENİ BİR YENİLGİ'

Muhafazakâr Kentucky eyaletinde, Demokrat Vali Andy Beshear, Trump ve Senato Cumhuriyetçi azınlık lideri Mitch McConnell ile yakın bağları bulunan Cumhuriyetçi aday Daniel Cameron karşısında ikinci kez vali seçildi. Trump'a 2020 seçimlerinden Biden'dan 25 puan daha fazla oy vermiş eyaletteki bu sonuçlar "Trump için bir diğer yenilgi" olarak yorumlandı.

VIRGINIA'DA CUMHURİYETÇİLİK KÜRTAJA 15 HAFTA SINIRLAMA GİRİŞİMİNE RET

Virginia’daki eyalet senatosunda Demokratlar çoğunluğu ele geçirdi. Bu sonuçlar, eyaletin aşırı sağ ile ittifaka meyilli Cumhuriyetçi Valisi Glenn Younkin için hezimet anlamına geliyor. Younkin, kürtaj hakkının 15 hafta ile sınırlanmasını savunuyor ve bunu "makul bir kısıtlama" olarak pazarlamaya çalışıyordu. Cumhuriyetçilerin eyalet senatosunda çoğunluğu kaybetmesi, Virginia'da en azından şu an için 15 haftalık kürtaj kısıtlamasının rafa kalkması demek.

RHODE ISLAND KONGRE'YE İLK KEZ BİR SİYAHI GÖNDERECEK

Rhode Island ve Philadelphia eyaletleri de Demokratların kazanımlarına sahne oldu. Rhode Island'da Kongre için düzenlenen özel ara seçimi, Demokrat Gabe Amo'nun kazanması bekleniyor. Amo, eyaleti Kongre'de temsil eden ilk siyah olacak. Philadelphia'da da, Cherelle Parker'ın ilk kadın belediye başkanı olacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar