ABD'de müesses nizam, Columbia Üniversitesi'ndeki Filistin direnişini antisemitizmle suçladı: Dersler çevrimiçi yapılacak

ABD'de müesses nizam, Columbia Üniversitesi'ndeki Filistin direnişini antisemitizmle suçladı: Dersler çevrimiçi yapılacak
Columbia Üniversitesi'nde Filistin için protestolara katılan öğrencilerin gözaltına alınması ve okuldan uzaklaştırılmasının ardından Siyonist lobi Yahudi öğrencilere evlerinde kalmaları çağrısı yaptı. Ardından rektör yüz yüze dersleri iptal etti.

Artı Gerçek - New York'taki Columbia Üniversitesi'nin Rektörü Nemat Minouche Shafik'in ABD Kongresi'nin antisemitizm suçlamalarıyla karşılaşması üzerine kampüsteki Filistin yanlılarının üzerine polisi salmasıyla 108 öğrencinin gözaltına alınmasının ardından, pek çok üniversitede Columbia'yla dayanışma gösterileri düzenlendi. Diğer yandan Siyonist lobinin Filistin için düzenlenen protestoları çökertmek amacıyla baskıyı artırmasıyla Columbia Üniversitesi tam bir krizle karşı karşıya kaldı.

Siyonist göstericilerin kampüste Filistin'in hakları için protesto düzenleyen öğrencilerle karşı karşıya gelmesiyle yaşanan gerginlik, Beyaz Saray ve New York yetkililerinin kınamalarına yol açarken, Columbia Üniversitesi ile bağlantılı bir haham da Yahudi öğrencilere evde kalmaları çağrısı yaptı.

'ÜNİVERSİTE VE POLİS YAHUDİLERİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMIYOR'

Columbia Üniversitesi'nin Kampüsteki Ortodoks Birliği Yahudi Öğrenme Girişimi ile bağlantılı haham Elie Buechler, çoğu Ortodoks Yahudi öğrenciden oluşan yaklaşık 300 kişilik bir gruba, evlerine dönmelerin ve orada kalmalarını "kuvvetle" tavsiye eden bir WhatsApp mesajı gönderdi. Haham Buechler, mesajında, son olayların "Columbia Üniversitesi Kamu Güvenliği ve New York Polis Teşkilatı'nın Yahudi öğrencilerin güvenliğini garanti edemeyeceğini açıkça ortaya koyduğunu" iddia ederek ekledi:

"Mümkün olan en kısa sürede evinize dönmenizi ve kampüs içindeki, çevresindeki gerçeklik çarpıcı biçimde iyileşene kadar evde kalmanızı kuvvetle tavsiye ettiğimi söylemek beni derinden üzüyor."

REKTÖR: HINCI AZALTMAK İÇİN SANAL DERSE GEÇİYORUZ

Ardından Columbia Üniversitesi'nde yüz yüze dersler iptal edildi. Üniversitenin web sitesinde yayımladığı açıklamada "kampüste yaşananlardan derin üzüntü" dile getiren Rektör Nemat Minouche Shafik, "hıncı azaltmak ve herkese sonraki adımları düşünme şansı vermek için derslerin sanal yöntemle gerçekleşeceğini" duyurdu.

Protestolara katılan öğrencilere okuldan uzaklaştırma cezası vermiş bulunan Shafik, "Tercihimiz, kampüste yaşamayan öğrencilerin kampüse gelmemesi" dedi.

'COLUMBİA İLE BAĞLANTISI OLMAYAN PROVOKATÖRLER YÜZÜNDEN'

Son zamanlarda kampüste meydana geldiğini söylediği "Yahudi karşıtı dili, korkutucu ve taciz edici davranışları" kınayan rektör, "Bu gerilimler, Columbia ile bağlantısı olmayan ve kampüse kendi gündemlerini sürdürmek için gelen kişiler tarafından istismar edildi ve daha da büyütüldü" değerlendirmesini yaparak ekledi: "Sıfırlayıp yeniden başlamaya ihtiyacımız var."

BİDEN: ÜNİVERSİTE KAMPÜSLERİNDE ANTİSEMİTİZME YER YOK

Biden yönetimi de tartışmaya müdahil oldu.

Demokrat Partili Başkan Joe Biden da “Son günlerde bile Yahudilere yönelik taciz ve şiddet çağrılarını görüyoruz. Bu bariz antisemitizm tehlikelidir, kınanmalıdır ve üniversite kampüslerinde ya da ülkemizin hiçbir yerinde kesinlikle yeri yoktur" açıklamasını yaptı.

BEYAZ SARAY: BARIŞÇI PROTESTO HAKKI VAR AMA

Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates, "Her Amerikalının barışçı protesto yapma hakkı olmasına rağmen, Yahudi öğrencileri ve Yahudi toplumunu hedef alan şiddet ve fiziksel gözdağı çağrıları bariz bir şekilde Yahudi karşıtı, vicdansız ve tehlikeli" iddiasında bulundu.

NEW YORK VALİSİ'NE GÖRE DE ANTİSEMİTİZM

Koroya katılan New York Valisi Kathy Hochul, "Yahudi öğrencileri şiddetle tehdit etmenin antisemitizm olduğunu" söyledi. Demokrat Partili kadın vali, "ABD Anayasası Birinci Değişiklik maddesi protesto hakkını koruyor, ancak öğrencilerin aynı zamanda taciz veya şiddetten arınmış bir ortamda öğrenme hakları da var" dedi.

NY BELEDİYE BAŞKANI: DEHŞETE DÜŞTÜM VE TİKSİNDİM

New York'un Demokrat Partili Belediye Başkanı Eric Adams da Columbia kampüsü çevresindeki bölgede güvenlik önlemlerini artırdıklarını duyururken "Columbia Üniversitesi kampüsünde ve çevresinde yayılan antisemitizmden dehşete düştüğünü ve tiksindiğini" söylemeyi ihmal etmedi.

PROTESTO ORGANİZATÖRLERİ: BARIŞÇIYIZ, HERKESİ TEMSİL EDİYORUZ

Protestoyu düzenleyen gruplar (Columbia University Apartheid Divest ve Columbia Students for Justice in Palestine) ise "Barışçı davrandık" açıklaması yayımladı. "Bizi temsil etmeyen kışkırtıcı kişiler" olarak niteledikleri kampüs dışında toplanan ve öğrenci olmayan protestocularla aralarına mesafe koyduklarını belirten grupların açıklamasında şu vurgu yapıldı:

"Nefretin ve bağnazlığın her türlüsünü kesinlikle reddediyoruz ve öğrenci olmayanların, öğrenciler (ülkemizin tüm çeşitliliğini temsil eden Filistinli, Müslüman, Arap, Yahudi, Siyahi ve Filistin yanlısı sınıf arkadaşları ve akademisyenler) arasında oluşturulan dayanışmayı bozmaya çalışmasına karşı uyanık oluyoruz." (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar