ABD'de yüzlerce Yahudiden Gazze eylemi: 'Kanımız aynı renk'

ABD'de yüzlerce Yahudiden Gazze eylemi: 'Kanımız aynı renk'
İsrail'in Gazze'deki bombardımanlarına karşı çıkan ve acil ateşkes çağrısı yapan yüzlerce Yahudi, ABD'nin başkenti Washington DC'deki Kongre binasının önünde eylem yaptı. Kongre'nin içindeki oturma eyleminde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'deki bombardımanları devam ederken, ABD'de aralarında hahamların da bulunduğu yüzlerce barış yanlısı Yahudi sokağa indi. Washington DC'de düzenlenen eylemde "Kanımız aynı renk" yazılı bir poster açılırken, Kongre binasının içinde oturma eylemi yapan bir grup gözaltına alındı.

abd3.jpg
Eylemde, "İşgale karşı Yahudiler" başlıklı pankartlar açıldı.

Kongre binasının dışında "Hemen ateşkes" sloganıyla düzenlenen eyleme 400'ü aşkın Amerikalı barış yanlısı Yahudinin katıldığı, aralarında 25 hahamın da bulunduğu belirtildi.

abd5-001.jpg

Eyleme katılan yazar Naomi Klein, "Şu an DC'de gerçekleşiyor: ABD tarihinde Filistinlilerle dayanışma adına Yahudilerin yaptığı en büyük protesto" paylaşımında bulundu.

Eylemde, Kongre'ye Gazze'de acil ateşkes için çağrı yapan yasa tasarısının mimarlarından Rashida Tlaib ve Cori Bush, katılımcılara seslendi.

abd4.jpg

Kongre binasının içinde oturma eylemi yapmaya çalışan bir grup ise gözaltına alındı.

abd2.jpg

Eylem, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail ziyaretinde İsraillilerle tam dayanışma ilan etmesinin, Gazze'ye sadece Mısır ile güney sınırındaki Refah kapısından insani yardıma izin veren bir anlaşmaya ikna etmesinin, bununla birlikte ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze'nin tamamında insani ateşkesler öngören karar tasarısını veto etmesinin ardından düzenlendi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar