ABD'deki akvaryum 53 yıllık tutsaklıktan sonra Lolita'yı bırakıyor

ABD'deki akvaryum 53 yıllık tutsaklıktan sonra Lolita'yı bırakıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyada esaret altındaki en yaşlı orka (katil balina) yakında doğal habitatına bırakılabilir. 50 yılı aşkındır Miami'deki bir akvaryumda alıkonulan Lolita'nın serbest kalmasında anlaşıldığı duyuruldu.

Artı Gerçek - ABD'nin Florida eyaletindeki Miami'de bulunan "Miami Seaquarium" adlı akvaryum 1970'ten beri tutsak ettiği Lolita adlı orkayı (katil balina) okyanusa salmayı kabul etti.

On yıllarca 26 metre uzunlukta 11 metre genişliğinde bir akvaryumda yaşayan 2 ton 268 kilo ağırlığındaki orkanın Büyük Okyanus'a bırakılma kararı hayvan hakları savunucularıyla yapılan anlaşmanın ardından geldi. Friends of Lolita (Lolita'nın Dostları) adlı dernek ile "bağlayıcı bir anlaşma" yaptığını açıklayan akvaryum dev memelinin iki yıl içinde okyanusa bırakılacağını açıkladı.

2022'DE 'EMEKLİ' OLMUŞTU

1970'de Seattle'deki bir koyda henüz yavruyken yakalanan Lolita o zamandan bu yana gösterilerde kullanılıyordu. 57 yaşındaki orka Lolita 52 yıl boyunca gösterilerde kullanıldıktan sonra 2022'de "emekli olmuştu."

Miami-Dade İlçesi Belediye Başkanı Daniella Levine Cava bir basın toplantısında, Lolita'yı doğal habitatına geri döndürme sürecinin, akvaryumun mülkiyetinin The Dolphin Co'ya devredilmesiyle başlayan, yıllara yayılan bir süreç olduğunu söyledi. Seaquarium'un önceki sahibi SeaWorld Entertainment Inc, 2016 yılında orka gösterilerini aşamalı olarak durdurmuştu. The Dolphin Co CEO'su Eduardo Albor yaptığı açıklamada, "Lolita için daha iyi bir gelecek bulmak, bizi Miami Seaquarium'u satın almaya motive eden nedenlerden biri" dedi. Lolita'yı serbest bırakma çabası, 2013 yapımı "Blackfish" belgeselinin orkaların esaretini vurgulamasının ardından ivme kazanmıştı. Hayvan hakları savunucuları, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin 2015 yılında nesli tükenmekte olan türler listesine orkaları eklemesinin ardından Lolita'nın özgürlüğünü elde etmek için yıllarca mahkemede mücadele etti.

BALIK YAKALAMAYI ÖĞRENMESİ GEREKİYOR

Orkalar doğal avcıları olmayan ve 80 yıla kadar yaşayabilen oldukça sosyal memeliler. Lolita'nın serbest bırakıldıktan sonra okyanustaki hayatına yıllar süren esaretin ardından alışıp alışamayacağı ise belirsiz. Bu nedenle yer değiştirmenin ardından okyanusta ağlı bir sığınak inşa edilmesi ve Lolita'nın açık sulara uyum sağlamasına yardımcı olmak için eğitmenler tutulması planlanıyor. Zira Lolita'ya yeniden balık yakalamanın öğretilmesi gerekiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar