ABD'den İsrail'e askeri danışman: 'Ateşkes için doğru zaman değil'

ABD'den İsrail'e askeri danışman: 'Ateşkes için doğru zaman değil'
İsrail'in Gazze'ye yönelik yoğun hava bombardımanı ölüm ve yıkımı artırırken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsrail'e askeri danışman gönderileceği iddialarını doğruladı.

Artı Gerçek - Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın operasyonlara danışmanlık yapmaları için birkaç üst düzey askeri yetkiliyi İsrail'e göndereceği iddialarını doğruladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, "İsrail'in düzenlediği ve ileride düzenleyebileceği operasyonlara uygun deneyime sahip olduğunu düşündüğümüz askeri yetkililerin, kendi deneyimlerini paylaşmak üzere orada olacağını söyleyebiliriz" diye konuştu. Kirby, "Ateşkes için doğru zaman olduğuna inanmıyoruz" dedi. Açıklama ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Gazze'de statükoya dönülemeyeceği ve Hamas sonrasına odaklanılması gerektiği yönündeki sözlerinin ardından geldi.

IRAK'TA IŞİD'E KARŞI ÖZEL OPERASYONLAR YÜRÜTEN GENERAL

ABD'de yayın yapan Axios adlı sitenin haberiyle, Biden'ın, İsrail ordusuna danışmanlık yapması için başka üst düzey yetkililerle birlikte Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen özel operasyonlarda görev almasıyla bilinen Korgeneral James Glynn'i seçtiği iddiası gündemdeydi.

'İNSANİ YARDIMIN ULAŞTIRILMASINA ODAKLANIYORUZ'

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mathew Miller da ayrı bir basın toplantısında ateşkesin gündemde olmadığını belirterek "Yapmaya devam edeceğimiz şey, Gazze'ye insani yardım ulaştırmaya odaklanmaktır" ifadelerini kullandı. Miller, çatışmayı denetlemek üzere atanan ABD elçisi David Satterfield'in "insani yardımın ulaştırılması için devam eden mekanizmalar kurmak üzere yoğun bir şekilde çalıştığını ve Gazze içinde sivillerin zarar görmeyeceği yerler oluşturmak için çalıştıklarını" da sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar