Kassam Tugayları, Gazze'deki iki kadın rehineyi daha serbest bıraktı

Kassam Tugayları, Gazze'deki iki kadın rehineyi daha serbest bıraktı
Hamas, Gazze'de esir tuttuğu iki rehineyi daha serbest bıraktığını açıkladı. Hamas yaptığı açıklamada, İsrail'e koyduğu şartları Tel Aviv'in ihlal etmesine rağmen, "insani ve sağlık gerekçeleriyle serbest bıraktıklarını" ifade etti.

Artı Gerçek - Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nde esir tuttukları iki kadın rehineyi serbest bıraktığını duyurdu.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamaya göre, Mısır ve Katar'ın arabuluculuğunda, esir alınan 79 yaşındaki Nurit Yitzhak ve 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz serbest bırakıldı.

Söz konusu kişilerin daha önce bırakmak istediklerini vurgulayan Kassam Tugayları, İsrail'i "kendi esirlerine önem vermemekle" suçladı.

Kassam Tugayları, esirlerin serbest bırakılması için İsrail'e koyduğu şartları Tel Aviv'in ihlal etmesine rağmen, "insani ve sağlık gerekçeleriyle iki sivili tek taraflı serbest bıraktıklarını" belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Sözcüsü Yossi Zilberman ise bu konuda henüz yorum yapmayacaklarını, İsrailli sivillerin sağ biçimde geri döndüğünden emin olduktan sonra, Başbakanlık himayesindeki "esirler ve kayıp kişiler dosyası" sorumlusunun konuyla ilgili açıklamayı yapacağını ifade etti.

Mısır devlet ajansı, ileri yaşta oldukları belirtilen rehinelerin Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah sınır kapısına getirildiklerini duyurdu.

Hamas, iki Amerikali rehineyi insani gerekçelerle serbest bıraktığını açıklamıştı. ABD'li bir anne ile kızının, Katar'ın arabuluculuğunda insani gerekçelerle bırakıldığı açıklanmıştı. (AA)

Öne Çıkanlar