ABD'den İsrail'e uyarı: Hastanelerde çatışma görmek istemiyoruz

ABD'den İsrail'e uyarı: Hastanelerde çatışma görmek istemiyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail'in hastane saldırıları hakkında "ABD, hastanelerde masum insanların, hastaların hedef olduğu çatışmalar görmek istemiyor" dedi. Sullivan, İsrail'le bu konuda görüştüklerini söyledi.

Artı Gerçek - Gazze'de ateşkesi reddeden İsrail hükümeti 'Hamas savaşçılarının saklandığı' iddiasıyla saldırılarını hastane çevrelerine yoğunlaştırırken, ABD'den uyarı geldi. Çok sayıda sivilin güvenli olduğu düşüncesiyle sığındığı hastaneler özellikle cuma gününden bu yana yoğun bir biçimde hedef alınırken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan "ABD, hastanelerde, masum insanların, hastaların hedef olduğu çatışmalar görmek istemiyor" dedi. Sullivan, bu konuda İsrail ordusu ile görüştüklerini de söyledi.

CBS News televizyonunun "Face the Nation" programına konuk olan Sullivan, "7 Ekim öncesine dönemeyiz. Bu Hamas için de geçerli, İsrail'e tehdit olmaya devam edemez" ifadelerini kullanarak, "Hamas sözcüleri, İsrail yok edilene kadar 7 Ekim'i tekrar etmek istediklerini söyledi" dedi. Sullivan, "Gelecekteki yönetimlerinin nasıl olacağına karar vermek sonunda Filistinlilere bağlı olacaktır ya da olmalıdır. Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nin yeniden birleştirilmesi de bu kapsama dahil edilmelidir" diye konuştu.

Sullivan, hastane saldırıları konusunda ise "ABD, hastanelerde, masum insanların, hastaların hedef olduğu çatışmalar görmek istemiyor ve bu konuda İsrail Savunma Kuvvetleri ile istişarelerde bulunduk" açıklamasını yaptı.

Hamas'ın rehin aldığı İsraillilere de değinen Sullivan, bu kişilerin güvenli çıkışını sağlamak için de aktif şekilde çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken cuma günü yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar çok fazla Filistinli öldürüldü, son birkaç haftada çok fazla (sivil) zarar gördü. Onların zarar görmesini engellemek ve insani yardımın ulaşımını azami düzeye çıkarmak için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz" ifadeşlerini kullanmıştı. (AA)

Öne Çıkanlar