ABD'den Sezgin Baran Korkmaz'ın ortağının Türkiye'deki hisse ve mallarına el koyma kararı

ABD'den Sezgin Baran Korkmaz'ın ortağının Türkiye'deki hisse ve mallarına el koyma kararı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de Sezgin Baran Korkmaz’ın da sanık olarak yargılandığı 511 milyon dolarlık kara para aklama davasında yeni bir el koyma kararı alındı. Yargıç, Korkmaz'ın ortağı Lev Arslan Dermen’in Türkiye'deki hisse ve mallarına el konmasını istiyor.

Artı Gerçek - ABD’nin Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde devam eden, Sezgin Baran Korkmaz’ın da sanık olarak yargılandığı Kingston kardeşler davasında yeni bir el koyma kararı çıktı. 511 milyon dolarlık kara para aklama suçuyla ilgili davada suçlamaları kabul eden diğer sanık Lev Arslan Dermen’in, haksız yoldan elde ettiği Türkiye’deki bazı şirketlerdeki hisseleri ve mallarına el koyma kararı alındı.

Amerika'nın Sesi'nden Can Kamiloğlu'nun haberine göre, 10 ayrı suçtan suçlu bulunan Lev Arslan Dermen’le ilgili yapılan son duruşmada Hakim Jill Parrish, Dermen'in para aktardığı Korkmaz’a ait SBK A.Ş. tarafından hileli bir şekilde elde edilen mal ve şirket hisselerine el koyulabileceğine hükmetti.

'ABD'NİN MİSADERE ETME HAKKI DOĞDU'

Dermen tarafından para aktarılan, Korkmaz’ın Türkiye’de kara para ve hileyle elde ettiği şirket ve mal varlıklarının tamamının saptandığını belirten mahkeme, ABD'nin hileli yolla elde edilen bu malları müsadere etme hakkının doğduğunu kaydetti. Mahkeme, Dermen’in ABD’de kurduğu paravan şirketlere Korkmaz’ın Türkiye’den dönem dönem para havale ederek, kara para aklama operasyonunu gizlemeye çalıştıklarını belirtti.

Mahkeme, Korkmaz’la ilgili Türkiye’de hazırlanan MASAK raporunu da incelediğini belirterek, bu rapora göre Türkiye'den Dermen’in ABD’deki hayali şirketlerine gönderilen 10 milyon doların 8,5 milyon dolardan fazlasının Korkmaz'ın Türkiye'deki kişisel hesabından paylaşıldığı ve Kaliforniya eyaletindeki ortak kişisel hesaplarına aktarıldığının saptandığını kaydetti.

Mahkeme, Lev Dermen’in Korkmaz aracılığıyla kara para aktarıp elde ettiği Türkiye’deki Komak, SBK Holding A.Ş., Mega Varlık, Biofarma, Isanne, Setap Teknoloji, Blane Teknoloji şirketlerindeki hisselerine el koyacağını belirtti.

KORKMAZ, ABD'DEKİ DURUŞMAYA KATILMADI

Salt Lake City'de yapılan son duruşmaya Korkmaz katılmamıştı. Korkmaz'ın savunmasını yapan avukatları Matt Crowl ile Nafiz Korkmaz, ellerinde 16 bin 700 belge olduğunu, bunlarla ilgili mahkemeye geçerli belgeleri araştırıp sunmak için zamana ihtiyaç duyduklarını ifade etmişti. Hakim Jared Bennett savunmanın talebini kabul ederek Korkmaz için 17 Ocak'ta yeni bir duruşma yapılmasına hükmetmişti.

Biyodizel üretimi yaptıklarını öne süren Kingston kardeşler, ABD federal hükümetini 511 milyon dolar dolandırmış, paranın bir kısmının Türkiye’de Korkmaz ve sahibi olduğu SBK Holding aracılığıyla aklanmaya çalışıldığı iddia edilmişti.

Davanın görüldüğü Utah Bölge Mahkemesi’nin hakimi Jill N. Parish, 10 Haziran 2021 tarihinde başsavcılıktan, Lev Aslan Dermen’in ABD Vergi Dairesi'ni (IRS) dolandırıp elde ettiği parayı nerede akladığı ve federal hükümetin el koymak istediği mal varlığının ve transfer edilen paraların listesini istemişti. Savcılık, mahkemeye Türkiye konusunda uzun bir liste sunmuştu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar