ABD, İran'ın SİHA programına yardım gerekçesiyle Türkiye merkezli şirketlere yeni yaptırım kararı aldı

ABD, İran'ın SİHA programına yardım gerekçesiyle Türkiye merkezli şirketlere yeni yaptırım kararı aldı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD, Rusya-Ukrayna savaşında kullanıldığını söylediği İran'ın silahlı insansız hava araçlarıyla ilgili olarak İran dahil bir dizi ülkedeki şirket ve kişilere yeni yaptırım kararları aldı. Yaptırım listesinde Türkiye'den de iki şirket yer aldı.

Artı Gerçek - ABD, Çarşamba günü Çin, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İran'da yerleşik kişi ve kuruluşlara, Washington'ın Ukrayna'da kullanmak üzere Rusya'ya bu tür silahlar tedarik etmekle suçladığı İran'ın silahlı insansız hava aracı (SİHA) programına yardım ettikleri gerekçesiyle yaptırım uyguladı. ABD Hazine Bakanlığı, İran'ın insansız hava aracı (SİHA) programı için konum ve hızı kontrol etmeye yardımcı olan servo motorlar da dahil olmak üzere hassas parçaların tedarik edilmesine yardımcı olan bir ağın parçası olan beş şirket ve iki kişiye yaptırım uyguladığını açıkladı.

Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson yaptığı açıklamada, "İran yapımı İHA'lar, Ukrayna vatandaşlarını terörize eden ve kritik altyapısına saldıranlar da dahil olmak üzere, Rusya için Ukrayna'daki saldırılarında önemli bir araç olmaya devam ediyor" dedi. İran ise Rusya'ya Ukrayna'da kullanması için insansız hava aracı sağlamadığını öne sürüyor.

Açıklamada bu şirketlerin iran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Shahed-136 insansız hava araçlarında kullanılan bu tür motorları tedarik etmesi için sevkiyatları ve mali işlemleri kolaylaştırdığı belirtilerek bu şirketler ağı tarafından tedarik edilen bir motorun kısa süre önce Ukrayna'da düşürülen ve Rusya tarafından kullanılan Shahed-136 insansız hava aracının kalıntılarında bulunduğu ifade edildi. Yaptırımlar, listeye dahil edilen hedeflerin ABD yargı yetkisine giren tüm mülklerinin bloke edilmesi ve ABD Hazinesi'ne bildirilmesi anlamına geliyor.

TÜRKİYE'DEN İKİ ŞİRKET HEDEF ALINDI

Türkiye'de faaliyet gösteren "Dal Enerji Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" ve "Anka Port İç ve Dış Ticaret İnşaat Lojistik Sanayi Limited Şirketi, İran merkezli Pishgam Electronic Safeh Company (PESC)'in Hongkong merkezli Himark'tan servomotor alımını destekleyen işlemleri kolaylaştırmakla suçlanarak yaptırım listesine alındı.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri, Şubat 2022'de Ukrayna'ya geniş çaplı saldırı başlatmasının ardından Rusya'ya kapsamlı yaptırımlar uyguladı. Ancak Türkiye'den ve diğer ticaret merkezlerinden tedarik kanalları açık kaldı ve Washington'ın kimyasal madde, mikroçip ve diğer ürünlerin ihracatı konusunda defalarca uyarıda bulunmasına neden oldu.

YAPTIRIM LİSTESİNDEKİ DİĞER KİŞİ VE ŞİRKETLER

ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptırım listesine tek yönlü saldırı drone'u kullanımına sahip binlerce servomotor tedarik ettiğini söylediği İran merkezli Pishgam Electronic Safeh Company (PESC) ve CEO'su Hamid Reza Janghorbani dahil edildi. Hazine, İran'daki PESC için servomotor siparişlerini yerine getirdiğini söylediği Hong Kong merkezli Hongkong Himark Electron Model Limited (Hongkong Himark) ve Çin merkezli Hongkong Himark yetkilisi Fan Yang'ı da hedef aldı. Buna ek olarak BAE merkezli Farhad Ghaedi Goods Wholesalers LLC'ye de İran'daki PESC'e teslim edilmek üzere Dubai üzerinden servomotor sevkiyatını kolaylaştırmakla suçlayarak yaptırım uyguladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar