ABD'den uyarı: Türkiye Hamas'ın para toplama faaliyetlerinde öne çıkan bir rol oynadı

ABD'den uyarı: Türkiye Hamas'ın para toplama faaliyetlerinde öne çıkan bir rol oynadı
ABD’nin Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson, Hamas ve Rusya gündemiyle gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde Ankara'ya uyarılarda bulundu: "Türkiye Hamas'ın para toplama faaliyetlerinde önde gelen bir rol oynadı."

Artı Gerçek - ABD’nin Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson, "Hamas'ın Türkiye'deki para toplama faaliyetlerinden derin endişe duyduklarını" söyledi. Hamas ve Rusya gündemiyle Türkiye'yi ziyaret eden Nelson, İstanbul'dan yaptığı açıklamada "bu endişelerini Türk yetkililerle görüşmelerinde de dile getirdiğini" belirtti.

"Türkiye Hamas'ın para toplama faaliyetlerinde önde gelen bir rol oynadı" diyen Nelson, "Hamas'ın Amerikan yaptırımlarını da delerek Türkiye hukukunu potansiyel olarak suistimal etmesine karşı önlem alma" çağrısı yaptı. ABD'li yetkili, Hamas'ın İsrail'le savaş sırasında Türkiye'deki para toplama faaliyetlerini artırmaya ihtiyaç duyabileceğini savundu.

Bu yıl Türkiye’ye ikinci defa gelen Nelson ayrıca, "Rusya ile yasadışı ticaret yapan Türk kuruluşlarını da saldırgan yaptırımlarla hedef almaya devam edeceklerini" söyledi.

'TEK TARAFLI YAPTIRIMLARA UYULMASINI İSTEYECEK'

Ziyaret öncesi Bloomberg ajansına bilgi veren kaynaklar, Nelson'un Türkiye’den, bazı Rus kuruluşlarına ve Hamas’ın mali faaliyetlerine yönelik tek taraflı ABD yaptırımlarına uymasını isteyeceğini söylemişti.

ABD Hazine Bakanlığı geçen ay, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hamas’a destek ve finansman kaynağı olma suçlamasıyla Türkiye’de yaptırım uyguladığı kişilerin listesini genişletmişti.

Washington, "Hamas adına yatırım portföyü işlettiği" veya "Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği" gerekçesiyle 10'u aşkın Türk firmasına ve bazı kişilere yaptırım uyguluyor. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar