ABD ve İngiltere'den Hamas ve İslami Cihat Hareketi'ne yaptırım

ABD ve İngiltere'den Hamas ve İslami Cihat Hareketi'ne yaptırım
Yayınlanma:
A+ A-
ABD ve İngiltere'nin, Hamas ve İslami Cihat Hareketi'yle bağlantısı bulunan gerçek ve tüzel kişilere ortak yaptırım uygulayacağı bildirildi.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, X hesabından, ABD ve İngiltere'nin koordine yaptırım kararını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, yaptırımın hedefinde İslami Cihat Hareketi ile bağlantılı 6 gerçek ve 2 tüzel kişi ile Hamas üyesi 2 gerçek kişinin bulunduğu belirtildi.

Yaptırım kapsamında, ilgili kişilerin ABD'deki veya ABD'li gerçek ve tüzel kişiler ile doğrudan veya dolaylı bağlantısı bulunan tüm malvarlıklarına el konuldu ve alım satımları engellendi.

İslami Cihat Hareketi ile Hamas'ın faaliyetlerinin kısıtlamasının amaçlandığı vurgulanan söz konusu yaptırım, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin (OFAC) 18 Ekim, 27 Ekim ve Mayıs 2022 kararlarına dayandırıldı.

BİDEN'DAN REHİNE ANLAŞMASI MESAJI

Öte yandan rehineler ile ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'de Hamas'ın elinde bulunan rehinelerin salıverileceğine inandığını söyledi.

Beyaz Saray'da Gazze'de Hamas'ın tuttuğu 200'den fazla rehinenin bırakılacağına inandığını belirten Biden, "Bununla ilgili kişilerle her gün konuşuyorum. Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum, ancak herhangi bir ayrıntı vermek istemiyorum." diye konuştu.

Biden, rehine ailelerine de "Biraz daha dayanın, geliyoruz." diye seslendi. (AA)

Öne Çıkanlar