ABD'nin Ortadoğu temsilcisi Brett McGurk İsrail'e gidecek

ABD'nin Ortadoğu temsilcisi Brett McGurk İsrail'e gidecek
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Ortadoğu Temsilcisi Brett McGurk, İsrail'i ziyaret edecek. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada McGurk'ün rehine görüşmelerinde arabuluculuk yapan Katar ve Suudi Arabistan'ı da ziyaret edeceği belirtildi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden'ın Ortadoğu danışmanı Brett McGurk'ün İsrail'i ziyaret edeceği açıklandı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, McGurk'ün İsrail'in yanı sıra işgal altındaki Batı Şeria'yı, rehine görüşmelerinin arabulucusu olan Katar'ı, Suudi Arabistan'ı ve başka bölge ülkelerini ziyaret edeceği belirtildi.

Beyaz Saray açıklamasına, McGurk için "İsrail'de İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarını ve askeri operasyonlar sırasında sivillerin korunması şartının yanı sıra rehinelerin serbest bırakılması için devam eden çabaları ve Batı Şeria'da şiddete başvuran aşırılıkçı yerleşimleri dizginleme ihtiyacını ele alacak" denildi.

BRETT MCGURK KİMDİR?

2015 yılında Barack Obama'nın döneminde ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi görevine atanan McGurk, Türkiye'nin de yakından tanıdığı bir isim. IŞİD'le mücadele çerçevesinde sık sık Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile bir araya geldiği için Türkiye'de iktidar tarafından hedef alınan McGurk, Donald Trump'ın Suriye'den ani asker çekme kararına tepki olarak istifa etmişti. Dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu McGurk'ü PKK ve YPG'yi desteklemekle itham etmişti. McGurk, Biden yönetiminde Ortadoğu özel temsilciliğine atanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar