İsrailli rehinelerin aileleri Tel Aviv’den Netanyahu'nun ofisine yürüyüş başlattı

İsrailli rehinelerin aileleri Tel Aviv’den Netanyahu'nun ofisine yürüyüş başlattı
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu üzerinde Gazze'de askeri çözüm yerine rehinelerin kurtarılmasına öncelik vermesi için baskı büyüyor. Rehinelerin aileleri, Hamas'la takas anlaşması yapılması için Tel Aviv'den Netayahu'nun ofisine yürüyecek.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun 39 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin aileleri ve destekçileri, esir takası talebiyle Tel Aviv’den Batı Kudüs’e yürüyüşe başladı. Esir aileleri ve onlara destek veren İsrailliler, Tel Aviv'de “Rehine Meydanı” adını verdikleri alandan, yaklaşık 55 kilometre uzaklıktaki Batı Kudüs'teki Başbakanlık Ofisi'ne doğru yürüyüşe geçti.

NETANYAHU’DAN CEVAP BEKLİYORLAR

Yola çıkmadan önce Tel Aviv’de basın açıklaması yapan aileler, İsrailli hükümet yetkililerinin kendileriyle konuşmasını ve esirler için neden anlaşmaya varılamadığı konusunda yüzleşme talep etti. Aileler, “tüm esirleri kapsayan geniş çaplı esir takası anlaşması talep ettiklerini” vurguladı.

İsrail’in 39 gündür aralıksız bombardımana tuttuğu Gazze’deki yakınları için “zamanın giderek dolduğunu" aktaran aileler, Başbakan Benyamin Netanyahu’dan ve Savaş Kabinesi’nden cevap beklediklerini duyurdu.

Esir annelerinden biri, yaptığı konuşmada, “Benyamin Netanyahu ve kabinenin bize yanıt vermesini ve harekete geçmesini talep ediyorum. Gücümüz kalmadı" dedi. Ailesinden yedi kişi Gazze’de esir tutulan bir diğer İsrailli de “Bütün İsrail halkını, belediye başkanlarını, Meclis üyelerini ve gençlik gruplarını bizimle birlikte yürümeye çağırıyorum. Karar vericilerden ailelerimizin neden hala Gazze'de olduğuna dair bir cevap istiyoruz” diye konuştu.

Esir aileleri ve onlara destek veren İsrailli grup ayrıca esirlerin fotoğraflarının yer aldığı “Onları hemen eve getirin” yazılı dövizler taşıdı.

WASHINGTON POST: BİR TAKAS ANLAŞMASI YAKIN

İsrail’e göre, Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor. ABD basını, Hamas ile İsrail arasında, Filistinli kadın ve çocuk tutuklulara karşı İsrailli kadın ve çocukların serbest bırakılacağı bir esir takası anlaşmasının birkaç gün içinde duyurulabileceğini öne sürmüştü.

The Washington Post gazetesine konuşan ismi açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkili, İsrail ve Hamas'ın, "esir takası anlaşmasının genel hatları üzerinde anlaştığını" iddia ederek, İsrailli ve Filistinli kadın ile çocukların gruplar halinde eş zamanlı serbest bırakılmasının planlandığını ifade etmişti.

İsrailli yetkili, Katar ve ABD’nin arabuluculuğunda yürütülen anlaşma kapsamında, Gazze'ye insani yardım girişinin artmasına olanak sağlayacak 5 günlük ateşkes ilan edileceğini savunmuştu.

Haberde, anlaşmanın İsrail, Katar ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) işbirliğinde "şekillendiği" belirtilerek, İsrailli yetkililerin Katar'dan "sadece arabuluculuk yapmasını değil Hamas'ın esirleri serbest bırakması için nüfuzlarını kullanmasını istediği" ileri sürüldü.

Öte yandan Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas'ın Telegram kanalından yayınlanan ses kaydında, Katarlı arabulucuların geçen hafta boyunca Gazze'deki İsrailli esirlere karşılık, Filistinli 200 çocuk ve 25 kadının serbest bırakılması için çalıştığını kaydetmişti.

İsrail'in, Gazze'deki 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediğini aktaran Ebu Ubeyde, Kassam olarak, 5 günlük bir ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini ve bu sayının 70'i bulabileceğini arabuluculara ilettiklerini söylemişti. (AA)

Öne Çıkanlar