Lübnanlı gazeteci, İsrail saldırısına canlı yayında yakalandı

Yayınlanma:
A+ A-
İsrail ile Hizbullah arasında düşük yoğunluklu çatışmanın sürdüğü Lübnan sınırında, gazetecilerin yayın yaptığı Yarun kasabası hedef alındı. El Cedid kanalı muhabiri Rif Akil, İsrail'in füze saldırısına canlı yayında yakalandı.

Artı Gerçek - İsrail ordusu, Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş gruplarının 7 Ekim saldırıları sonrasında 'ısınan' Lübnan sınırında bir grup gazetecinin yayın yaptığı noktayı hedef aldı. Beyrut merkezli El Cedid kanalının muhabiri Rif Akil, füze saldırısına canlı yayında yakalandı.

Görüntüler, Lübnan'ın sınır kasabası Yarun'da, çok sayıda gazetecinin sınırdaki gerilimi aktarmak üzere toplandığı noktada çekildi. İsrail ordusu, viral olan görüntü hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

İSRAİL'DEN YENİ MESAJ: KUZEY İÇİN OPERASYON PLANI YAPIYORUZ

Öte yandan, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi 8 Ekim'den beri Hizbullah ve diğer Filistinli silahlı gruplarla sıcak çatışmaların yaşandığı Lübnan sınırında "operasyon" planladıklarını açıkladı. Halevi, "Kuzey için operasyon planları hazırlıyoruz. Hedefimiz güvenliği sağlamak" dedi. Lübnan sınırındaki bir komuta merkezini ziyaret eden Halevi, "savunma ve saldırı planlarını onaylayarak" tüm güçlere "harekete geçmeleri için yüksek teyakkuzda olmaları" talimatını verdi.

İsrail ordusu, Hizbullah'ın Hamas'la dayanışma için 8 Ekim'den beri 'ısındırdığı' Lübnan sınırına 4 kilometre mesafedeki yerleşim alanlarını boşaltarak fiili bir tampon bölge oluşturmuştu. Hizbullah lideri Nasrallah ise 7 Ekim'den beri yaptığı iki konuşmada da, ABD'ye İsrail'in Gazze'deki saldırılarını durdurması için gözdağı vermiş, "savaşa zaten katılmış bulunduklarını ve İsrail ordusunu meşgul ettiklerini" söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar