Rehin alındığı düşünülüyordu: 74 yaşındaki İsrailli barış savunucu Vivan Silver'ın öldüğü kesinleşti

Rehin alındığı düşünülüyordu: 74 yaşındaki İsrailli barış savunucu Vivan Silver'ın öldüğü kesinleşti
Yayınlanma:
A+ A-
Hamas'ın 7 Ekim'de rehin alarak Gazze'ye götürdüğü düşünülen ünlü Kanadalı-İsrailli barış savunucusu Vivan Silver'ın öldüğü açıklandı. Filistinlilerin hakları için İsrail'de sesi bastırılan mücadelenin sembol ismi Silver'ın kalıntıları bulundu.

Artı Gerçek - Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş gruplarının abluka altındaki Gazze'den İsrail'e 7 Ekim'de düzenlediği saldırıda rehin alındığına inanılan 74 yaşındaki ünlü barış savunucusu Vivian Silver'ın öldüğü kesinleşti. Be’eri isimli kibbutzdaki DNA örneklerini inceleyen İsrailli adli tıp yetkilileri, Silver'ın ldüğünü açıkladı.

Kanada doğumlu bir Yahudi olan ve 1970'lerin başında İsrail'e göç ederek Gazze sınırı yakınındaki Be’eri kibbutzunda yaşamaya başlayan Silver, hem İsrail'in önde gelen feministlerinden biriydi, hem de Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerine karşı mücadelesi ile tanınıyordu.

Silver, Eşitlik için Arap-Yahudi Merkezi'nin yanı sıra Filistinli ve İsrailli kadınların ortaklaşa kurduğu “Women Wage Peace” (Kadınlar Barış için Mücadelede) örgütünün liderlerinden biriydi. Abluka altındaki Gazze'de hastalanan ve gerekli sağlık hizmetine erişim imkânı olmayan Filistinlilerin İsrail hastanelerinde tedavi edilebilmesi için yürüttüğü çalışmalarla tanınan Silver, aynı zamanda çok sayıda başka barış örgütünde de yer alıyordu.

vivian-silver.jpg

Washington Post gazetesi Silver'ı, "bütün yetişkinliğini İsrail'in Filistinlilere muamelesini kınayarak, ihtilafa diplomatik çözümler bulunması için lobi yaparak ve Gazze'deki çocukları İsrail hastanelerine taşıyarak geçirmiş bir isim" olarak niteledi.

Yakın zamana kadar Silver'ın, Hamas saldırılarında rehin alınan yaklaşık 250 İSraillinin arasında bulunduğuna inanılıyordu. Silver'ın en son 7 Ekim sabahı, saat 11:07'de Be'eri kibbutzundaki evinden bir mesaj gönderdiği ve bir dolabın arkasına saklandığını söylediği açıklanmıştı.

İsrail'in 7 Ekim'den beri Gazze'de ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 11 bini geçmiş durumda. Benyamin Netanyahu hükümeti, saldırıların hastaneler ve çevrelerine yoğunlaştırılmasıyla artan ateşkes çağrılarını reddetmeye devam ediyor. Sınırın İsrail tarafındaysa, öldürülen İsraillilerin kimlik tespiti için çalışmalar devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar