Scholz'dan Erdoğan'a İsrail tepkisi: Faşizm suçlaması absürd

Scholz'dan Erdoğan'a İsrail tepkisi: Faşizm suçlaması absürd
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e yönelttiği faşizm suçlamasının 'absürd' olduğunu savundu. Scholz, İsrail'in bir demokrasi olarak insan haklarına uygun davrandığını ileri sürdü.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'deki saldırılarına kalkan olan ülkelerden Almanya'nın Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Benyamin Netanyahu yönetimine yönelttiği 'faşizm' suçlamasını reddettiklerini söyledi. Fransız haber ajansı AFP'nin 'son dakika' ibaresiyle duyurduğu habere göre Scholz, Erdoğan'ın İsrail'e yönettiği faşizm suçlaması için 'absürd' dedi.

Erdoğan'ın Berlin ziyaretine günler kala bir basın toplantısında konuşan Scholz, İsrail'in "bir demokrasi olduğunu" söyleyerek "İsrail, insan hakları ve uluslararası hukuka bağlı olan, buna uygun biçimde hareket eden bir ülkedir. Dolayısıyla, İsrail'e yönelik suçlamalar da absürddür" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş örgütlerinin 7 Kasım günü abluka altındaki Gazze'den İsrail'e düzenlediği saldırının ardından İsrail ordusu tarafından ayrım gözetmeksizin sürdürülen bombardıman ve harekât konusunda tonunu son günlerde yükseltmiş durumda. Erdoğan son olarak 10 Kasım’da yaptığı bir konuşmada, “Filistin halkının binlerce yıldır yaşadığı topraklarını zorla gasp edenler, bunun üzerinde geçmişi 75 yılı ancak bulan ve meşruiyetini bizzat kendi faşistlikleriyle tartışmalı hâle getirdiği bir devlet inşa etmeye çalışıyor" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar