AB'den Ermenistan ve Azerbaycan'a soruşturma çağrısı

AB'den Ermenistan ve Azerbaycan'a soruşturma çağrısı
Avrupa Birliği'nin Güney Kafkasya ve Gürcistan Özel Temsilcisi Toivo Klaar, savaş esirlerinin öldürüldüğünün görüldüğü videolar nedeniyle Ermenistan ve Azerbaycan'a soruşturma çağrısında bulundu.

Artı Gerçek - Ermenistan ile Azerbaycan arasında geçen ay patlak veren çatışmaların ardından yayılan karşılıklı işkence videoları konusunda Avrupa Birliği'nden (AB) her iki ülkeye de soruşturma çağrısı geldi. AB'nin Güney Kafkasya ve Gürcistan Özel Temsilcisi Toivo Klaar, söz konusu videoların gerçekliğinin teyit edilmesi halinde sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini belirtti.

Klaar, sosyal medya hesabından yaptığı iki ayrı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Ermeni savaş esirlerinin öldürüldüğünü gösteren bir başka korkunç video daha ortaya çıktı. Eğer bu videonun gerçekliği kanıtlanırsa bu, soruşturulması ve faillerinin cezalandırılması gereken bir savaş suçudur.

"Bugün bana, Azerbaycanlılara karşı savaş suçlarının işlendiğini gösteren bazı videolar gönderildi ve bunlar gerçekse, faillerden hesap sorulmalı. Bu ihtilaf her iki tarafta da derin yaralar açtı ve iyileşmek için hesap sorulmasına ihtiyaç var."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da, görüntüler hakkında "Tam ve tarafsız bir soruşturma çağrısında bulunuyoruz. Herhangi bir vahşetin sorumlularından hesap sorulmalıdır" açıklamasını yaptı.

ERMENİSTAN AİHM'E BAŞVURACAK

Ermenistan makamları, Ermenistan askerlerinin Azerbaycan askerleri tarafından öldürüldüğünün görüldüğü görüntüleri incelediklerini ve görüntülerin gerçek olduğunu belirterek AİHM ve BM Uluslararası Adalet Divanı'na başvurma kararı aldı.

AZERBAYCAN'DA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

BBC Azerbaycanca'nın haberine göre ise Azerbaycan Askeri Savcılığı, görüntüler hakkında soruşturma başlattı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı "17 Eylül 2022'de Azerbaycan Cumhuriyeti Askeri Savcılığı, sosyal ağlarda yayılan videoların gerçek olup olmadığının yanı sıra görüntülerin hangi zaman ve mekanda yer aldığını belirlemek için kapsamlı bir soruşturma başlatıldığını" açıklaması yaptı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar