AB'den İran'a yeni yaptırımlar

AB'den İran'a yeni yaptırımlar
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Birliği (AB), Mahsa Amini'nin ölümü sonrasında başlayan gösterilere yapılan müdahaleler nedeniyle, İranlı 29 kişi ve 3 kuruluşa yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı. Yaptırım uygulanacak isimler arasında İçişleri Bakanı Vahidi de var.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanlarının bugün gerçekleştirdiği toplantıda İran'a yönelik yaptırım listesinin genişletilmesine karar verildi.

Karar kapsamında, İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Amini'yi gözaltına alan ekibin 4 üyesi, İran Devrim Muhafızları Ordusunun bazı komutanları ve Kara Kuvvetleri Komutanı Kiyumars Heydari da yaptırım listesine eklendi.

İranlı medya şirketi Press TV, Besic milis güçleriyle bağlantılı bir vakıf ve bir de bilişim şirketi de listeye dahil edildi.

HALK ÜZERİNDE BASKI ARACI OLABİLECEK EKİPMAN SATIŞI YASAKLANDI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptırımlarla ilgili açıklamasında, İranlı göstericilere yapılan şiddet içeren müdahaleleri şiddetle kınadıklarını bildirdi. İran halkının yanında olduklarını ifade eden Borrell, barışçıl gösteri hakkını desteklediklerini, İranlıların taleplerini ve görüşlerini özgürce ifade edebilmeleri gerektiğini vurguladı.

AB'nin yaptırımları seyahat kısıtlamaları ve varlıkların dondurulmasının yanı sıra İranlı kişi ve kuruluşlara fon yasağını kapsıyor. Ayrıca ülke içinde baskı aracı olarak kullanılabilecek ekipman ve izleme cihazlarının İran'a satışı da yaptırımlar dahilinde bulunuyor.

Son kararla birlikte insan hakları ihlalleri gerekçesiyle AB'nin İran'a yönelik yaptırım listesindeki kişi sayısı 126, kuruluş sayısı 11 oldu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar